Sermaye piyasası hukukunda halka arza aracılık faaliyeti ve halka arza aracılık sözleşmesi
The activity of intermediation for public offering and agreement of intermediation for public offering in capital markets law
- Tez No: 756712
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAFER EMİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Sermaye piyasası araçlarının halka arzının yetkili bir yatırım kuruluşu aracılığıyla gerçekleştirilmesi esastır. Halka arza aracılık faaliyeti, sermaye piyasası araçlarının ihraç veya halka arzına yatırım kuruluşları tarafından aracılık edilmesini ifade etmektedir. Sermaye piyasası araçlarının halka arzında yüklenimde bulunarak veya yüklenimde bulunmaksızın aracılık edilebilmektedir. Buna göre halka arza aracılık faaliyeti kendi içinde“en iyi gayret aracılığı”,“tümünü yüklenim aracılığı”,“bakiyeyi yüklenim aracılığı”şeklinde alt türlere ayrılmaktadır. Halka arza aracılık faaliyeti, taraflar arasında yazılı bir halka arza aracılık sözleşmesinin imzalanmasını gerekli kılmaktadır. Halka arzın gerçekleştirilme biçimine göre; sözleşmenin türü, tarafların edimleri ve sözleşmenin hukuki niteliği farklılık göstermektedir. Halka arza aracılık sözleşmesi esas itibariyle vekâlet sözleşmesinin özelliklerini taşısa da bazı hususlar itibariyle satış sözleşmesi ile benzerlikler göstermektedir. Bu çalışmada, 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu ve Sermaye Piyasası Kurulu'nun ikincil düzenlemeleri çerçevesinde ve öğretide ileri sürülen görüşler ışığında halka arza aracılık faaliyeti ve halka arza aracılık sözleşmesi kavramları ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Capital market instruments are required to be offered to public through an authorized investment firm. The activity of intermediation for public offering refers to the intermediation of the issue or public offering of capital market instruments by investment firms. The activity of intermediation for public offering of capital market instruments can be carried out on a firm commitment basis or without a firm commitment basis. Accordingly, the activity of intermediation for public offering is divided into sub-types as“best effort”,“full commitment underwriting”and“standby underwriting”. Activity of intermediation for public offering requires the conclusion of a written agreement of intermediation for public offer between the parties. The type of contract, the acts of the parties and the legal nature of the contract differ according to the way the public offering is performed. The agreement of intermediation for public offering fundamentally includes the characteristics of the contract of attorney, some of its features are similar to the sales contract. In this study, the concept of activity of intermediation for public offering and agreement of intermediation for public offering will be explained within the scope of Capital Markets Law No:6362 and the secondary legislation of Capital Markets Board of Turkey and the opinions in academic studies.