Assessing the quality of care in turkish hospitals: A dea approach
Türk hastanelerinde hizmet kalitesinin incelenmesi: VZA yaklaşımı
- Tez No: 756737
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN DAVUTYAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Son yıllardaki ilerlemelere rağmen Türk sağlık sisteminin çıktıları gelişmiş ülkelerin gerisinde kalmaktadır. Kaynak kıtlığının sağlık hizmetlerine artan talep ile birleşerek sağlık sistemi üzerindeki yükü arttırması olasıdır. Dolayısıyla, kısıtlı kaynakların en iyi şekilde kullanımı için hizmet sağlayıcılarının doğru değerlendirilmesi elzemdir. Sağlık hizmetlerinin verimliliği ölçülürken, hizmet kalitesi çıktı seviyesi kadar önemlidir. Ancak literatürdeki çalışmalarının çoğu bunu görmezden gelmekte ve tamamen çıktı artırımına veya girdi azaltmasına odaklanmaktadır. Bu çalışmanın amacı veri zarflama analizinin yönsel mesafe yöntemini kullanarak hastanelerin verimlilik seviyelerini hizmet kalitesine vurgu yaparak ölçmektir. Önerilen modelde 6 girdi, 14 (iyi) çıktı ve 1 istenmeyen çıktı mevcuttur. Veri seti, Sağlık Bakanlığı'na bağlı 330 hastaneden oluşmaktadır. Yatan hasta başına ölüm oranının istenmeyen çıktı olarak kullanılması hizmet kalitesinin modellenmesine olanak vermektedir. Hastanelerin verimlilik seviyeleri, farklı üretim olanakları eğrileri kullanılarak hesaplanmış; bu da verimsizliklerin teknik, ölçek ve tıkanıklık bileşenlerine ayrılmasını mümkün kılmıştır. Hizmet kalitesini etkileyen faktörleri tespit etmek amacı ile verimlilik seviyeleri Sağlık Bakanlığının yaptığı yatan hasta memnuniyet anketi sonuçları ile analiz edilmiştir. Ayrıca, tıkanıklığın sebeplerinin bulunması için göç istatistikleri ile de karşılaştırılmıştır. Sağlık Bakanlığı, hastaneleri tek tek değil, hepsinden oluşan hastane sistemini idare etmektedir, dolayısıyla tüm sisteme yönelik tavsiyelerde bulunulması önemlidir. Üretim olanakları eğrisine giden en kısa yolu kullanan endojen belirlenen yönsel vektörler hesaplanmıştır. Bu sonuçların toplanması ile hastane sisteminin tümüne yönelik politika tavsiyesi olması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Despite much progress in the last years, outcomes of the Turkish Healthcare system lags behind developed countries. Lack of resources, coupled with increasing demand for healthcare services is likely to increase the burden on the healthcare system. In order to facilitate best use of limited resources, accurate assessment of providers is essential. When measuring healthcare efficiency, quality of care is as important as level of output. However, most work in the literature disregards this and focuses solely on output expansion or input reduction. This study aims to present application directional distance approach of data envelopment analysis measure efficiency levels of hospitals with an emphasis on quality of care. Proposed model has 6 inputs, 14 (good) outputs and 1 undesirable output. There are 330 hospitals, all operated by the Ministry of Health, in the dataset. Inclusion of death to inpatient ratio as an undesirable output allows modeling of quality of care. Efficiency levels of hospitals are calculated using different production possibility frontiers, allowing inefficiency levels to be decomposed into technical, scale and congestion inefficiencies. With the aim of determining the factors effecting quality of care, results of efficiency calculations were analyzed with inpatient satisfaction survey scores conducted by the Ministry of Health. Moreover, they were compared with migration statistics to determine the causes of congestion. Ministry of Health manages not only individual hospitals, but the hospital system, therefore providing guidelines to the entire system is essential. Endogenously determined direction vectors that are optimized for the shortest distance to the efficient frontier are calculated. Aggregation of these results is proposed as policy of the hospital system.