İbn Rüşd'ün eğitim felsefesi
Ibn Rushd's philosophy of education
  1. Tez No: 756738
  2. Yazar: ÇİLEMCAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KESGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Education and Training, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, kadim felsefe geleneğinde 12.yy filozofu olarak tanınan İbn Rüşd'ün eğitim üzerine görüşlerini içermektedir. Araştırmamız İbn Rüşd'ün biyografisi ve eserleri açıklanarak başlamaktadır. Birinci bölüm eğitim felsefesi, felsefe ve eğitim kavramlarına dair bilgiler verilerek devam etmektedir. İkinci bölümde, İbn Rüşd'ün genel felsefe görüşlerine yer verilmektedir. Filozofun eğitim - öğretim muhtevasında ifade ettiği düşünceleri öğrenme kavramı üzerinden temellendirilmektedir. Bu bağlamda, eğitim ve öğretimde öğrenmenin önemi vurgulanmakta ve öğrenmeyi etkileyen unsurlar ifade edilmektedir. Devamında öğrenme ortamının hazırlayıcı unsuru olan yetkin bir öğretmende olması gereken özellikler incelenmektedir. Üçüncü bölümde ise, İbn Rüşd'ün eğitim felsefesinde yer alan eğitim - öğretim amaçları, ilkeleri ve yöntemleri açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis includes the views of Ibn Rushd, who is known as the 12th century philosopher in the tradition of ancient philosophy, on education. Initially, our research begins by introducing Ibn Rushd's biography and his works. The first part of this study continues by giving information about the philosophy of education, philosophy and concepts on education. In the second part, general philosophical views of Ibn Rushd are introduced and presented. In fact, the thoughts expressed by the philosopher in the content of education and training are based on the concept of learning. In this context, the importance of learning in education and training is emphasized and the factors affecting learning are expressed. Afterwards, the characteristics required of a competent teacher, who is the preparatory element of the learning environment, are examined. In the third and last part, the educational aims, principles and methods in Ibn Rushd's philosophy of education are explained.