Kentsel arıtma çamuru ve bor uygulamalarının fasulyede (Phaseolus vulgaris L.)çıkış oranı ve fide gelişimi üzerine etkileri
Effects of urban sewage sludge and boron applications on bean (Phaseolus vulgaris L.) emergence rate and seedling growth
  1. Tez No: 756826
  2. Yazar: BERRİN ATSAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÇİRKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, fasulyede (Phaseolus vulgaris L.) bor ve kentsel arıtma çamuru uygulamalarının bazı morfolojik özellikler ve kimyasal içerikler üzerindeki etkilerinin belirlenmesi için yapılmıştır. Deneme tesadüf parselleri deneme desenine göre faktöriyel düzende 3 tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Araştırmada bitki materyali olarak Mina bodur fasulye çeşidi kullanılmıştır. Çalışmada dört doz arıtma çamuru (AÇ0; %0, AÇ5; %5, AÇ10; %10, AÇ20; %20) ve dört doz bor (B0;0, B10;10, B20;20 ve B40;40 mg/kg) uygulaması kullanılmıştır. Denemede, gelişim kriterleri ile birlikte bitkide makro, mikro besin elementleri ve ağır metal içerikleri belirlenmiştir. Çalışmada arıtma çamuru ve bor uygulamalarının gövde ve kök uzunluğu, gövde ve kök yaş ağırlık, gövde ve kök kuru ağırlık üzerindeki etkileri önemli olduğu tespit edilmiştir. Faktörlerin etkisi morfolojik gözlemlerden yaprak alanı ve yaprak sayısı hariç tüm parametreler üzerinde önemli bulunmuş ve en uzun gövde uzunluğu (12.67 cm) B10xAÇ0, kök uzunluğu (27.33 cm) B10xAÇ0 ve en kısa gövde uzunluğu (7.33 cm) B0xAÇ10, kök uzunluğu (0.95 cm) B20xAÇ10 uygulamalarında tespit edilmiştir. Arıtma çamuru ve bor interaksiyonu tüm elementlerde önemi belirlenmiştir. Arıtma çamuru uygulanmış ortamlarda Fe, Cd, Ni, Pb, Al ve Na'da en yüksek değerler B10 uygulamasında, Al, Mn, Zn, Co, P ve B elementlerinde en yüksek değerler B40 uygulamasından elde edilmiştir. Arıtma çamuru uygulamalarında Ca, K, Mg ve B elementlerinde en yüksek değerler AÇ0 dozunda, Fe, Mn, Ni, As ve P elementlerinde AÇ5 dozunda ve Zn, Cu, Co, Cd, Al, Pb, Na ve Cr elementlerinde ise AÇ10 dozundan elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of boron and urban sewage sludge applications on some physiological properties and chemical contents of beans (Phaseolus vulgaris L.). The experiment was carried out in a factorial arrangement with 3 replications according to the completely randomized experimental design. Mina dwarf bean variety was used as plant material in the study. Four doses of sewage sludge (SS0; %0, SS5; %5, SS10; %10, and SS20; 20%) and four doses of boron (B0;0, B10;10, B20;20 ve B40;40 mg/kg) were used in the study. In the experiment, macro, micro nutrient elements and heavy metal contents of the plant were determined together with the development criteria. In the study, it was determined that the effects of treatment sludge and boron applications on stem and root length, stem and root wet weight, stem and root dry weight were significant. The effects of the factors were found to be significant on all parameters except leaf area and number of leaves from morphological observations, and the longest stem length (12.67 cm) was B10xSS0, root length (27.33 cm) B10xSS0 and the shortest stem length (7.33 cm) B0xSS10, root length (0.95 cm) It has been detected in B20xSS10 applications. It has been determined that the treatment sludge and boron interaction have a significant effect on all elements. The highest values in Fe, Cd, Ni, Pb, Al and Na were obtained in B10 application, while the highest values in Al, Mn, Zn, Co, P and B elements were obtained from B40 application in treatment sludge treated environments. In treatment sludge applications, the highest values for Ca, K, Mg and B elements were obtained at SS0 dose, Fe, Mn, Ni, As and P elements at SS5 dosage, and for Zn, Cu, Co, Cd, Al, Pb, Na and Cr elements at SS10 dosage has been done.