Diyabetik ketoasidoz tanılı çocuk hastalarda atrial natriüretik peptid ve copeptin düzeylerinin serum osmolalite ile ilişkisi
In pedi̇atric patients with diabetic ketoacidosisatrial natriuretic peptide and copeptin levelsrelationship with serum osmolalit
- Tez No: 756830
- Danışmanlar: PROF. ZERRİN ORBAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Diyabetik ketoasidoz insülin yokluğu veya eksikliği ve kontrinsüliner hormonların artışı ile oluşan başta karbonhidrat olmak üzere protein, yağ, elektrolit ve su düzenindeki bozulma sonucu ortaya çıkan metabolik bir hadisedir. Atrial Natriüretik peptid (ANP), copeptin, renin ve aldosteron vücut sıvı elektrolit dengesinin sağlanması ve kan basıncının kontrolünde önemli rol almaktadır. Bu çalışmada çocuk endokrinoloji kliniğinde takip edilen diyabetik ketoasidoz tanılı çocuk hastalarda ANP, copeptin, renin, aldosteron düzeylerinin rehidratasyon ve insülin tedavisi öncesi ile sonrası değişiminin araştırılması böylece elde edilen sonuçların diyabetik ketoasidoz fizyopatolojisine ışık tutması planlandı. Materyal ve Metod: Çalışmamız prospektif bir çalışma olup diyabetik ketoasidoz tanısı ile kliniğimizde takip edilen 31 hastanın serum osmolalitesi serum sodyum ve plazma glukoz düzeyleri ve dehidratasyon derecesi ile rehidratasyon ve insülin tedavisine bağlı olarak ANP, copeptin, renin ve aldosteron düzeylerinin dinamik değişimi değerlendirildi. Rutin biyokimya parametreleri olan serum Na, ozmolarite, glukoz, renin ve aldosteron düzeyleri rutin hasta değerlendirmede kullandığımız parametreler olup sonuçlar kaydedildi. Serum ANP ve copeptin düzeyleri ticari olarak satın alınarak ELİSA kitleri ile Atatürk Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürlüğü Tıbbi Biyokimya alt yapı imkanları kullanılarak belirlendi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların 6'sı eski tanı ve 25'i yeni tanı idi. Olguların 18'i kız, 13'ü erkek cinsiyete sahipti. Hastaların ANP, copeptin, renin, aldosteron düzeyleri ketoasidoz tanısı aldıklarında ve tedaviden sonra olmak üzere iki kez ölçüldü. Bulgulara göre her dört parametreninde tedavi sonrası istatistiksel açıdan anlamlı düzeyde değiştiği görüldü (p=0,001). ANP istatistiksel açıdan anlamlı oranda artarken, diğer parametrelerin tedavi sonrası istatistiksel açıdan anlamlı oranda düştüğü saptandı. Diyabetik ketoasidoz tablosuyla başvurup yeni tanı alan Diyabetes Mellitus hastaların (n=25) tedavi öncesi ve tedavi sonrası serum ANP, copeptin, renin, aldosteron değerleri ve anlamlılık düzeyleri incelendiğinde ise tüm hastaların dahil edildiği gruplandırmada elde ettiğimiz sonuçlara benzer şekilde serum ANP düzeyi tedavi sonrası istatistiksel açıdan anlamlı oranda artarken (p=0,001), diğer parametrelerin tedavi sonrası istatistiksel açıdan anlamlı olarak düştüğü (p=0,001) saptandı. Hastaların diyabetik ketoasidoz anındaki ANP, copeptin, renin ve aldosteron düzeyleri arasındaki korelasyon incelendiğinde; ANP ile copeptin, ANP ile renin, ANP ile aldosteron arasında negatif yönde istatistiksel açıdan anlamlı bir korelasyon mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Aim: Diabetic ketoacidosis is a metabolic event that occurs as a result of the absence or deficiency of insulin and the increase in contrinsuliner hormones, resulting in disruption of protein, fat, electrolyte and water regulation, especially carbohydrates. Atrial Natriuretic peptide (ANP), copeptin, renin and aldosterone play an important role in maintaining body fluid and electrolyte balance and controlling blood pressure. In this study, it was planned to investigate the changes in ANP, copeptin, renin, aldosterone levels before and after rehydration and insulin therapy in pediatric patients with a diagnosis of diabetic ketoacidosis followed in the pediatric endocrinology clinic, so that the results obtained will shed light on the pathophysiology of diabetic ketoacidosis. Materials and Methods: Our study is a prospective study and we evaluated the serum osmolality, serum sodium and plasma glucose levels and the degree of dehydration, and the dynamic changes of ANP, copeptin, renin and aldosterone levels due to rehydration and insulin therapy in 31 patients who were followed up in our clinic with the diagnosis of diabetic ketoacidosis. Serum Na, osmolarity, glucose, renin and aldosterone levels, which are routine biochemistry parameters, are the parameters we use in routine patient evaluation and the results were recorded. Serum ANP and copeptin levels were determined commercially using ELISA kits and Medical Biochemistry infrastructure facilities of Atatürk University Health Research and Application Center. Results: Of the patients included in the study, 6 were old diagnoses and 25 were new diagnoses. Eighteen of the cases were female and 13 were male. ANP, copeptin, renin, aldosterone levels of the patients were measured twice, at the time of diagnosis of ketoacidosis and after treatment. According to the findings, it was observed that all four parameters changed statistically significantly after the treatment (p=0,001). While ANP increased statistically significantly, other parameters were found to decrease statistically significantly after treatment. When the serum ANP, copeptin, renin, aldosterone values and significance levels of the newly diagnosed Diabetes Mellitus patients (n=25) who applied with the diabetic ketoacidosis table were examined, the serum ANP level was statistically significant after the treatment, similar to the results we obtained in the grouping that included all the patients. While it increased significantly (p=0,001), other parameters decreased statistically significantly (p=0,001) after treatment. When the correlation between the ANP, copeptin, renin and aldosterone levels of the patients at the time of diabetic ketoacidosis was examined; There was a statistically significant negative correlation between ANP and copeptin, between ANP and renin, and between ANP and aldosterone.