Akciğer kanserli hastaların seyrinde plevral sıvının etkisi
The effect of pleural effusion on the course of patients with lung cancer
- Tez No: 756835
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNTÜLÜ AK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Akciğer kanserli hastalarda tanı ve takipte saptanan plevral sıvıların sıklığı, nedenleri, klinik bulgular ve prognozla ilişkisini araştıran çalışma sayısı azdır. Bu tez çalışmasında, üç yıllık bir sürede kliniğimizde tanı konulan, tedavi ve takip edilen akciğer kanserli hastalarda, herhangi bir aşamada tespit edilen plevral sıvıların sıklığı, nedensel dağılımları, demografik, klinik, laboratuvar, görüntüleme bulguları ve sağ kalım üzerine etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 1 Ocak 2014 ile 31 Aralık 2016 tarihleri arasında tanı alan 895 akciğer kanserli hasta dahil edildi. Hastaların demografik, klinik ve prognoz verileri ile tanı veya takipte plevral sıvı saptanma durumu ve nedenleri kaydedildi. Hastaların %32.1 (287/895)'inde tanıda, %27.6 (247/895)'sında ise sadece takipte plevral sıvı gelişti.
Özet (Çeviri)
There are few studies addressing the frequency, causes, clinical findings, and prognosis of pleural effusions detected during diagnosis and follow-up of patients with lung cancer. The aim of this thesis was to investigate the frequency, the causal distribution, the demographic, clinical, laboratory, and imaging findings of pleural effusions detected at any time point, and their impact on survival of patients with lung cancer diagnosed over a three-year period, treated, and followed up in our clinic. A total of 895 lung cancer patients diagnosed between January 1, 2014, and December 31, 2016, were included in the study. Patient demographic, clinical, and prognostic data, the status and causes of pleural effusion at the time of diagnosis or follow-up were collected. Pleural effusion developed in 32.1% (287/895) of the patients at diagnosis and 27.6% (247/895) only during follow-up. The rate of malignant pleural effusions at diagnosis (47.7%) and the rate of benign effusions at follow-up (45.3%) was higher (X2=59.008; p < 0.001). Survival time in patients with malignant pleural effusion, effusion of unknown origin, and benign pleural effusion was 8, 10, and 19 months, respectively (log-rank=50.583; p < 0.001). Patients with malignant pleural effusion at diagnosis survived the worst, whereas patients with benign pleural effusion at follow-up survived the best. Multivariate Cox regression analysis showed that small cell lung cancer and other subtypes had a higher hazard ratio than squamous cell carcinoma (p < 0.001 and p=0.002), ECOG ≥ 1 had a higher hazard ratio than ECOG=0 (p=0,001), patients who did not receive antitumor therapy had a higher hazard ratio than those who did (p < 0.001 for all), and those with malignant pleural effusion at diagnosis had a higher hazard ratio than others (p=0.028). In conclusion; pleural effusion is a serious clinical problem that is frequently encountered in patients with lung cancer and should be considered as it affects outcomes.