Implementing shared decision-making for returning to play sports after an injury using the Analytic Hierarchy Process (AHP) in a web application
Web tabanlı bir uygulama ile sakatlık sonrası spora dönüş için analitik hiyerarşi sürecini kullanarak ortak karar verme modelini gerçekleştirme
  1. Tez No: 756847
  2. Yazar: NİLAY YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARBAROS YET, DOÇ. DR. CEREN TUNCER ŞAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Psikoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Industrial and Industrial Engineering, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişsel Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Sakatlık sonrası spora dönüş, birden fazla kriterin, birçok karar verici tarafından göz önünde bulundurularak alındığı kompleks bir karar verme sürecidir. Biyolojik ve fonksiyonel iyileşmeler kararın temel faktörüdür. Ancak, bu karar sporcuların kariyer hayatını etkileyeceğinden, sporcuların psikolojik olarak kendilerini hazır hissetmeleri kararın önemli bir parçası olmasını gerektirmektedir. Bu tez, spora geri dönüş sürecinin sporcular üzerindeki sosyolojik ve psikolojik etkilerini ortaya koyan Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) kullanılarak geliştirilmiş Spora Dönüş Karar Yardım Aracı ile ortak bir karar verme modelinin nasıl uygulanacağını araştırmaktadır. Sporcuların bakış açılarını anlamak ve tercihlerini belirlemek için iki farklı senaryo oluşturulmuştur. Çalışmaya farklı disiplinlerden ve spor seviyesinden toplam 20 sporcu katılmıştır. Sonuç, aynı senaryo ile karşılaşan sporcuların tercihlerinin ve önem derecelerinin birbirinden farklı olduğunu ve farklı koşullarda (Senaryo1 ve Senaryo2), sporcuların farklı kriterleri önceliklendirebileceğini göstermektedir. Son karar sporcuların tercihlerine göre değişkenlik gösterebilir. Senaryo1'de sporcuların %25'i sağlık uzmanının tavsiyesine uymayarak sakatlığa rağmen oynamaya karar verirken, Senaryo2'de sporcuların %10'u sağlık uzmanının biyomedikal ve fonksiyonel iyileşmesine onay vermesine rağmen kendini spora geri dönmeye hazır hissetmemiştir. Sporcuların %75'i uygulamanın onları daha iyi bir karar vermeye hazırladığını ve uygulamanın karar verme için güvenilir bir yöntem olduğunu belirtmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre, sosyolojik ve psikolojik faktörlerin spora dönüş kararı üzerinde yadsınamaz etkileri vardır ve ortak karar verme, uzlaşma modeli olarak uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
Return to sport after an injury is a complex decision-making process taken by multiple decision-makers by considering multiple criteria. Biological and functional recoveries are the main factor of the decision. However, since this decision will affect athletes' career paths, psychological readiness of athletes is required to be a crucial part of the decision. This thesis investigates how to implement a shared decision-making model with a developed Return to Sport Decision Aid Tool by using Analytic Hierarchy Process (AHP) which reveals sociological and psychological effects of return to sport process on athletes. To understand athletes' perspectives and determine their preferences, two different scenarios were created. A total of 20 athletes from different disciplines and sports level participated in the study. The results show that facing the same scenario, athletes' preferences and priority degrees are different from each other and in different circumstances (Scenario1 and Scenario2), athletes can prioritize different criteria. Final decision can change according to athletes' preferences. While in Scenario1, 25% of athletes decide to play despite an injury by opposing healthcare professional's recommendation, in Scenario2, 10% of athletes do not feel ready to return to sport although healthcare professional approves his/her biomedical and functional healing. 75% of athletes indicate that the application prepares them to make a better decision and offer a reliable method for decision-making. According to results of the study, sociological and psychological factors are undeniable effects on return to sports decision and shared decision-making can be applied as a consensus model.