Kepler uzay teleskobu ve asas görüş alanındaki sefeid türü değişen yıldızların frekans analizleri
Frequency analysis of cepheid type variable stars in kepler space telescope and asas field of view
- Tez No: 756856
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu yüksek lisans araştırmasında, ASAS veri tabanında kayıtlı çeşitli türden 947 değişen yıldız içerisinden seçilen 3 tane Sefeid yıldızın, Kepler uzay teleskobu tarafından sağlanan fotometrik verilerinin frekans analizi yapılmıştır. Kepler uzay teleskobu, gökyüzünün yaklaşık 115 derece karelik bir alanını gözlemlemiştir. Bu gözlem alanında, daha önceden yapılan ASAS gökyüzü araştırmasının da bir bölümü kalmaktadır ve bu bölge ASAS Kepler FoV adıyla bilinir. Bu tez çalışmasında incelenen nesneler, her iki bilimsel görevin de ortak görüş alanında kalan yıldızlardır. Yapılan analizler sonucunda yıldızların temel zonklama frekansları; KIC 7548061 için 0.203027, KIC 6269092 için 0.0600236 ve KIC 7899428 için 0.08649 olarak bulunmuştur. Bu zonklama frekanslarından elde edilen bir diğer bilgi ise yıldızların gün biriminde hesaplanan zonklama dönemleridir. Bu dönem değerleri sırasıyla 4.9254 gün, 16.601 gün, 11.562 gün olarak hesaplanmıştır. Kepler fotometrik verileri kullanılarak ulaşılan bu dönem değerleri, ASAS veri tabanından okunan dönem değerleriyle uyum içerisindedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, frequency analysis of photometric data provided by Kepler space telescope of 3 Cepheid type variable stars selected from 947 variable stars of various types registered in the ASAS database was performed. The Kepler space telescope observed an area of about 115 square degrees of the sky. Part of the previous ASAS sky survey remains in this observatory and is known as the ASAS Kepler FoV. The objects examined in this thesis are the stars in the common field of view of both scientific missions. As a result of the analyzes made, the throbbing frequencies of the stars; It is calculated as 0.203027 for KIC 7548061, 0.060236 for KIC 6269092 and 0.08649 for KIC 7899428. Another information obtained from these pulsating frequencies is the throbbing periods of the stars calculated in days. These period values were calculated as 4.92545 days, 16.601 days and 11.562 days, respectively. These period values, obtained by using Kepler photometric data, are very close to the period values read from the ASAS database.