Akhisar kenti gölet doğal yaşam alanının rekreasyonel potansiyelinin belirlenmesi
Determination of the recreational potential of the pond natural habitat area in the city of Akhisar
- Tez No: 756872
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KELKİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Günümüzde sanayileşme ile birlikte kentlerin hızla gelişerek plansız kentleşme gibi sorunları meydana getirmesiyle birlikte kentler doğal ortamdan uzaklaşmış, yoğun ve bunaltıcı bir ortam haline gelmiştir. Bu ortam içerisinde yaşayan kentliler üzerlerinde stres, yorgunluk gibi negatif enerjiler biriktirerek bu enerjileri atma ihtiyacı hissetmekte, bunun sonucunda da rekreasyonda bulunmaya ve doğada olmaya ihtiyaç duymaktadır. Dolayısıyla bireyler gün içindeki yaşadığı stres ve yorgunlukları atarak mutlu olabilmek adına doğal alanlara yönelerek, hem doğada olma hem de rekreasyon aktivitelerini gerçekleştirme imkanı bulmaktadır. Bu nedenle rekreasyon aktivitelerinin gerçekleştirildiği alanların potansiyellerinin araştırılarak kullanıcılar sağladığı rekreasyon olanaklarının tespit edilmesi önem taşımaktadır. Çalışma kapsamında, Akhisar kentinde yer alan, kentlilerin rekreasyon faaliyetlerini gerçekleştirmek üzere öncelikli olarak tercih ettiği ve kentin sahip olduğu en geniş açık yeşil alan olan Gölet Doğal Yaşam Alanının rekreasyon potansiyeli araştırılmıştır. Bu amaçla, alanın mevcut rekreasyon durumu incelenerek kullanıcılara sağladığı aktivite olanakları ortaya konulmuş ve uygulanan Gülez yöntemi kapsamında yer alan ana başlıklara (peyzaj değeri, iklim değeri, ulaşılabilirlik, rekreatif kolaylık ve olumsuz etkenler) göre alan incelenerek, rekreasyon potansiyeli tespit edilmiştir. İncelemeler kapsamında alanın, peyzaj değeri başlığı altında bitkilerin boyut açısından yetersizliği, ulaşılabilirlik başlığı altında alternatif ulaşım yolu eksikliği, rekreatif kolaylık başlığı altında otopark yetersizliği, olumsuz etkenler başlığı altında ise su kirliliği gibi eksikliklere sahip olduğu saptanmıştır. Araştırma sonunda, alanın rekreasyon potansiyelini artırabilmek adına, bu başlıklar altında yer alan kriterler üzerinde tespit edilen eksikliklere yönelik olarak öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, with the rapid development of cities with industrialization and creating problems such as unplanned urbanization, cities have moved away from their natural environment and become a dense and overwhelming environment. Urbanites living in this environment feel the need to throw away these energies by accumulating negative energies such as stress and fatigue, and as a result, they need to be in recreation and in nature. Therefore, individuals find the opportunity to be in nature and to perform recreational activities by turning to natural areas in order to be happy by relieving the stress and fatigue they experience during the day. For this reason, it is important to determine the recreational opportunities provided by the users by investigating the potentials of the areas where recreational activities are carried out. Within the scope of the study, the recreational potential of the Pond Natural Habitat Area, which is the largest open green area in the city of Akhisar, which is primarily preferred by the citizens to perform recreational activities, has been investigated. For this purpose, the current recreation situation of the area has been examined and the activity opportunities provided to the users have been revealed and the recreational potential has been determined by examining the area according to the main headings (landscape value, climate value, accessibility, recreational convenience and negative factors) within the scope of the applied Gülez method. Within the scope of the investigations, it has been determined that the area has deficiencies such as insufficiency of plants in terms of size under the title of landscape value, lack of alternative transportation under the title of accessibility, inadequacy of parking under the title of recreational convenience, and water pollution under the title of negative factors. At the end of the research, in order to increase the recreational potential of the area, suggestions were developed for the deficiencies identified on the criteria under the main headings.