Kalem grafit elektrot kullanılarak edoksaban etken maddesinin elektrokimyasal davranışları ve miktar tayini için voltametrik yöntem uygulaması
Application of voltammetric method for electrochemical behavior and quantification of edoxaban using pencil graphite electrode
- Tez No: 756871
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR LEVENT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez çalışmasında, kan sulandırıcı etki gösteren Edoksaban etken maddesinin BR (pH 9.0) çözelti ortamında kalem grafit elektrot kullanarak kare dalga ve dönüşümlü voltametri teknikleri ile elektrokimyasal özelikleri araştırılmıştır. Edoksaban'nın dönüşümlü voltametri ile alınan ölçümlerinde yaklaşık olarak +0.97 V' ta iyi tanımlanmış tersinmez bir yanıt vermiştir. Karakterize edilen cihaz parametreleriyle BR (pH 9.0) ortamında 0.2 µM-1.8 µM aralığında doğrusal bir çalışma aralığı sunduğu ve LOD, LOQ sırsıyla değerleri 0.073 μM (0.133 μg mL-1) ve 0.243 μM (0.443 μg mL-1) olarak saptanmıştır. Tez çalışmasında geliştirilen voltametrik tekniğin uygulama sonuçları UV/Vis tekniği sonuçları ile kıyaslanmış ve birbirlerine göre uyumlu oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the electrochemical properties of Edoxaban, a blood thinning agent, were investigated by square wave and alternating voltammetry techniques using pencil graphite electrodes in BR (pH 9.0) solution medium. The measurements of edoxaban by cyclic voltammetry showed a well-defined irreversible response at approximately +0.97 V. With the characterized device parameters, it was found that it offered a linear operating range of 0.2-1.8 μM in BR (pH 9.0) medium and its LOD and LOQ values were 0.073 μM (0.133 μg mL-1) and 0.243 μM (0.443 μg mL-1), respectively. The application results of the voltammetric technique developed in the thesis study were compared with the results of UV/Vis technique and found to be compatible with each other.