Belçika'da yaşayan üçüncü nesil Türk gençlerinde kimlik ve din
Identity and religion among third generation Turkish youth living in Belgium
- Tez No: 756927
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bu çalışmada çok-kültürlü bir ortam olan Belçika'da yaşayan, burada doğmuş, büyümüş ve yaşamını sürdüren, hem Türk kültür ve değerleriyle hem de Belçika kültürel ortamıyla bir arada bulunan ve bu toplumda azınlık olan üçüncü nesil Türk gençlerin din ve kimlik algılamalarını ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu çerçevede 427 kişiden oluşan örneklem grubuna anket ve ölçek çalışması uygulanmıştır. Çalışmamızın sonuçlarında gençlerin çoğunun hem Türk kültür ve kimliğini hem de yaşanılan ülke kimliğini kapsayacak şekilde çok-kültürlü/ ulus-ötesi bir kimlik geliştirdikleri görülmüştür. Dini kimlik olarak ise çoğunluğunun Müslüman olduğu, dini aidiyet ve inançlarını önemli ölçüde korudukları görülmektedir. Dinin çoğu unsurunun korunmakla beraber inançsal aidiyet boyutuyla kıyaslandığında dinin yaşanılmasının daha düşük bir orana sahip olduğu görülmektedir. Üçüncü nesil gençlerin hem etnik/milli kimlik boyutunda hem de dini kimlik boyutunda, kendi köken kimliklerini koruyup, ayrıca yaşanılan ülkeden kimi öğeler alarak ulus-ötesi bir etnik ve dini kimlik formu geliştirdikleri görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal the perceptions of religion and identity of the third generation Turkish youth who live in Belgium, which is a multicultural environment, who were born, raised and live here, who coexist with both Turkish culture and values and the Belgian cultural environment and who are a minority in this society. In this framework, a questionnaire and scale study was applied to a sample group of 427 people. The results of our study show that most of the young people have developed a multicultural/transnational identity that includes both Turkish culture and identity and the identity of the country of residence. In terms of religious identity, it is seen that the majority of them are Muslims, they preserve their religious belonging and beliefs to a significant extent, and although most elements of religion are preserved, the rate of living religion is lower compared to the dimension of religious belonging. In both the ethnic/national identity dimension and the religious identity dimension, it is seen that they have developed a transnational ethnic and religious identity form by preserving their own origin identity and taking some elements from the country of residence.