Synthesis and chiroptical properties of a-chiral 2,5-diaminoterephthalates
a-kiral 2,5-diaminoterefitalatların sentezi ve kiroptik özellikleri
  1. Tez No: 756956
  2. Yazar: DORUK BAYKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKIN AKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
2,5-Diaminotereftalatların (DAT) yoğun renkli ve fonksiyonelleşmeye oldukça açık floresan bileşikler olduğu bilinmektedir. Konjuge yapıları, floreseinler ve BODIPY'ler gibi popüler muadillerinden önemli ölçüde daha kısa/daha küçük olmasına rağmen, karşılaştırılabilir optik özelliklere sahiptirler. En belirgin şekilde, DAT'ler metal organik çerçeve (MOF) malzemeleri için organik bağlayıcılar ve floresan sensörler olarak kullanılmıştır. Kiral DAT türevlerinin varlığına rağmen, kiroptik özellikleri belirsizliğini korumaktadır. Bu çalışmada 6 yeni kiral DAT türevi tasarlanmış ve sentezlenmiştir. Tasarımlar, ilk olarak DFT hesaplamaları ile değerlendirilmiştir. Optik ve kayroptik özellikleri UV-Vis, floresan ve dairesel dikroizm (CD) spektroskopileri kullanılarak araştırıldı. Genel olarak, bu bileşiklerin optik özelliklerinin, çözücünün hidrojen bağı kurma becerisine bağlı olduğu bulundu ve bu nedenle kiroptik sensörler olarak umut verici özellikler gösterdikleri sonucuna ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
2,5-Diaminoterephthalates (DATs) are known to be intensely colored and fluorescent compounds that are quite open to functionalization. Even though their conjugated structure is significantly shorter/smaller than that of its popular counterparts such as fluoresceins and BODIPYs, they possess comparable optical properties. Most prominently, DATs have been used as organic linkers for metal organic framework (MOF) materials, and as fluorescent sensors. Despite the existence of chiral DAT derivatives, their chiroptical properties remain obscure. In this study, 6 novel chiral DAT derivatives were designed and synthesized. The designs were first evaluated in silico by DFT calculations. Their optical and chiroptical properties were explored using UV-Vis, fluorescence, and circular dichroism (CD) spectroscopies. In general, their optical properties showed dependence on the hydrogen bonding ability of the solvent, and hence showed promising properties as chiroptical sensors.