Otomasyon ile mobil yazılımların testlerinin fiziksel ve sanal cihazlar üzerinde gerçekleştirilmesi
Realization of mobile software tests on physical and virtual devices with automation
- Tez No: 756971
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Mobil cihazlar ve uygulamalar gelişmekte olan teknoloji ile hayatımızın her alanına girmekte, bununla beraber günlük yaşantımızın bir parçası haline gelmektedirler. Cep telefonları, tabletler, akıllı saatler, akıllı ev sistemleri gibi teknolojiler geliştikçe, geliştirilen mobil uygulamaların sayısı da her geçen gün artmaktadır. Bilişim teknolojilerinin her alanındaki uygulamalarda olduğu gibi mobil uygulamaların yazılım testleri de uygulamalar ve kullanıcılar için hayati önem arz etmektedir. Mobil uygulamalar otomatik veya manuel olarak test edilebilmektedirler. Eğer uygulama otomatik olarak test edilecekse kullanılacak olan cihazın gerçek cihaz mı yoksa sanal cihaz mı olacağı sorusuna doğru cevap vermek çok önemlidir. Otomasyon testi yeni ve gelişmekte olan bir yazılım test yöntemi olduğundan dolayı ulusal ve uluslararası düzeyde otomasyon yazılım testiyle ilgili yöntemler ve kaynaklar oldukça kısıtlıdır. Literatürdeki çalışmalar birbirinden farklı markalarca üretilen otomasyon test araçlarının karşılaştırılması şeklindedirler. Günümüzde bu alanda araştırmacıların ilgisi gittikçe artmaktadır. Sanal cihazlarda ve gerçek cihazlarda otomasyon testi yapmanın yazılım testinde sonuca etkisini ölçmek, yazılım test aracının doğru seçimi kadar önem arz etmektedir. Bu çalışmada, birden çok cihazın hem kendisiyle hem de sanal bir simülasyonu ile test çalışmaları otomasyon ile yapılarak, test sonuçları ve testler arasındaki farklar ortaya konulmaktadır. Yazılım testinde sanal ve gerçek cihazların kullanımlarının avantajları ve dezavantajları tanımlanmaktadırlar. Bu çalışma, yazılım ve bilgisayar mühendislerine otomasyon test projelerinde kullanmaları gereken cihazlara karar vermeleri konusunda yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Mobile devices and applications enter every aspect of our lives with the developing technology, and also become a part of our daily life. As technologies such as mobile phones, tablets, smart watches and smart home systems develop, the number of mobile applications is increasing day by day. As with applications in every field of information technology, software testing of mobile applications is of vital importance for applications and users. Mobile applications can be tested automatically or manually. If the application is to be tested automatically, it is important to correctly answer the question of whether the device to be used will be a real device or a virtual device. Since automation testing is a developing software testing method, the methods and the resources related to automation software testing at national and international level are very limited. The existing studies are generally in the form of comparison of automation test tools produced by different brands. Nowadays, the interest of researchers in this field is increasing. Measuring the effect of automation testing on virtual and real devices on the results in software testing is as important as choosing the right software testing tool. In this study, the differences between test results and tests are revealed by performing test studies with automation, both with itself and with a virtual simulation of multiple devices. The advantages and disadvantages of using virtual and real devices in software testing are defined. This study will assist software and computer engineers in deciding which devices they should use in their automation test projects.