Employee turnover probability prediction
Personel kaybı olasılığı tahminleme
- Tez No: 756970
- Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ DAYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Personel kaybı tahmini, işverenler için önlem alınabilmesi adına önem arz etmektedir. Bu tezde, personel kaybı verisi incelenmiştir. Veri setindeki eksik veriler doldurulmuştur. Verideki ayrılabilirlik ve personelin ayrılma eğilimine yönelik heterojenlik, hiyerarşik modelleme kullanılarak açıklanmaya çalışılmıştır. Son olarak; uygulama sonuçları alternatif modeller eşliğinde incelenmiştir. Sonuçlar ışığında, önerilen hiyerarşik model alternatif modellerden hedeflenen ölçü cinsiden daha iyi performans sergilemiş ve ayrılma eğilimine yönelik heterojenlik, alternatif modellerden daha iyi performans sergileyen hiyerarşik model sayesinde görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Employee turnover prediction is crucial for the companies in the sense that the precautionary action by the employers can be made in advance. A turnover data provided by a company was examined throughout the thesis. Firstly, the missing data were imputed. Then a hierarchical model aiming to explain the attrition heterogeneity among the employees and preventing separation was fitted to the data set. Finally, the results of the implementation were analyzed along with the benchmark models. Based on the results, the proposed hierarchical model had a higher performance on the target metric and the heterogeneity across the units was inferred through the hierarchical model which outperformed the benchmark models.