1876-1914 Osmanlı Meclis-i Mebusanı'nda seçim kanunları ve tartışmaları
1876 1914 Election laws and debates in the Ottoman Parliament Deputies
- Tez No: 757014
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Daha sonra Osmanlı Devleti Tanzimatla birlikte seçim olayıyla ilk kez tanışmıştır. Tanzima'ın ardından ilan edilen I. Meşrutiyet süreci ile seçim olayını daha da geliştiren Osmanlı Devleti, bu seçimlere yönelik birtakım kanunlar çıkarmıştır. 1876'da Kanun-i Esasi'yi ilan eden Osmanlı Devleti, bu anayasa içerisine birkaç maddelik seçim kanunu yerleştirmiştir. Ancak, dönemin Osmanlı Hükümeti, Kanun-i Esasi'deki seçim kanunlarını yetersiz görmüş ve daha kapsamlı bir seçim kanunu çıkartmaya çalışmıştır. Bu konuda ilk olarak 28 Ekim 1876'da 7 maddelik“Talimat-ı Muvakkate”çıkartılmıştır. Ardından sadece İstanbul seçimleri için 23 maddelik“Dersaadet Beyannamesi”ni çıkartan Osmanlı Devleti, bu seçim kanunlarıyla 1876-1877 seçimlerini gerçekleştirmiştir. Böylece I. Meşrutiyet dönemi seçimleri, Kanun-i Esasi başta olmak üzere bu 2 seçim talimatına göre yapılmıştır. 1877 yılı içerisinde toplanan Osmanlı Meclis-i Mubusan'ı, daha kapsamlı bir seçim kanunu çıkarmıştır.“İntihab-ı Mebusan Kanunnamesi”adını taşıyan bu ayrıntılı seçim kanunuyla da II. Meşrutiyet dönemi seçimleri yapılmıştır. Meclis-i Mebusan içerisinde bu seçim kanunnamesi çıkartılırken, kanunnamenin maddeleri üzerinde birtakım tartışmalar yaşanmıştır. İşte Meclis-i Mebusan'da seçim kanunlarına dair olan bu tartışmalar, çalışmanın konusunu oluşturmuştur. Bu çıkartılan seçim kanunları Osmanlı basınına ve belgelerine de yansımıştır. Ayrıca bu seçim kanunlarının Osmanlı basını ve belgelerindeki yansımalarına da değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Ottoman State met with the election event for he first time with the Tanzimat. The Ottoman State, wich further developed the election event with the 1. Constitutional period declared after the Tanzimat, did not tneglect to enact some laws regarding these elections. Tehe Ottoman State,wich declared the 1876 Kanun-i Esasi, placed a few articles of election law into this constitution. However, the electoral laws on the legal basis were found to be insufficient sand a more comprehensive election law was tried to be enacted. In this regard, on 28 October 1876 the first 7 item“Instructions for temporary”was issued. After Wards, sthe Ottoman State, which issued the 23 item“Declaration of Dersaadet”only fort he İstanbul elections held the 1876-1877 elections. Thus, the elections fort he 1. constitutional period were held in accordance with these election instructions, primary the Kanun-i Esasi. The Ottoman Parliamentary assembly, convened in 1877, enacted a more comprehensive election law with in the parliament. This detailed election law, named“İntihab-ı Mebusan Kanunnamesi”consists of 6 main articles and 83 inter mediate articles. Of course, during the making of this election law, there were some discus sions about it in the parliament and this created this study due to the subject. In accordance with this election law made by the 1877 member of parliament electipns were held for the second constitutional period. The these is in questions focused on these election laws and also the debates that these laws brought sboth in the parliament in the press and in official documents.