Türk siyasi hayatında 1965 seçimleri
1965 elections at Turkish politic life
  1. Tez No: 126347
  2. Yazar: NURAN KILAĞIZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. E. SEMİH YALÇIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 438
Özet
Özet 1965 seçimlerini konu edinen bu çalışma, özellikle Türk basını ve dönemin kaynaklarına dayanılarak hazırlanmıştır. Bu çalışma, giriş ve beş bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında 1965 seçimlerini ve seçim kavramını daha iyi anlayabilmek için dünyada siyasî temsilin nasıl ve nerelerde doğduğunu, seçme ve seçilme koşullarının nelere bağlı olduğunu ve bunun tarihi gelişimi kısaca verilmiştir. Birinci bölümde, Osmanlı Devleti'nde seçim sürecini başlatan ıslahat hareketleri ve bu hareketlerin devletin siyasî otoritesi üzerindeki baskısı neticesinde 1876 Kanun-i Esasi'nin ilanı ve bu anayasal düzenin gereği olarak Osmanlı Imparatorluğu'nda halkın yönetime katıldığı ilk seçimler seçme ve seçilebilme yeterliliklerinin neler olduğu, seçimler sonrasında Mebusan Meclisi'nin yapısı ve etkinlikleri, meclisin kapatılması ve otuz yıl aradan sonra ikinci kez Meşrutiyetin ilanı ile açılması 1908, 1912, 1914, ikinci Meşrutiyet dönemi seçimleri ve seçilme yeterlilikleri, Millî Mücadele dönemi 1919 ve1920 seçimleri, tek parti dönemi 1923-1943 arası seçimler ve özellikleri anlatılmıştır. Daha sonra çok partili hayata geçişle birlikte seçim sistemindeki değişiklikler ve 1946 seçimleri, 1950 seçimleriyle birlikte iktidarın muhalefete devredilmesi ve Demokrat Parti döneminde yapılan seçimler, 1960 ihtilali ve 1961 Anayasası, bu anayasa doğrultusunda 1961 Seçimleri, seçimler neticesinde Türkiye'de ilk defa Koalisyon Hükümetleri dönemi ve siyasi gelişmeler ortaya konulmuştur. İkinci bölümde, 1965 Seçimleri'nde uygulanan nispi temsil seçim sisteminin ayrıntılı açıklaması ve Türkiye'de ilk kez uygulanan millî bakiye(millî artık) yönteminin seçimler üzerindeki etkisi, 1965 Seçimleri'nin yapıldığı dönemde ülkedeki siyasî olaylar ve bunların seçimler üzerindeki etkisi, ekonomik gelişmeler, askeri gelişmeler, sosyal gelişmeler ve bu gelişmelerin siyasî partilere etkileri ele alınmıştır.424 Üçüncü bölümde, 1965 Seçimleri'ne katılan siyasî partilerin kuruluş süreçleri, seçime katılan siyasî partilerin programları ve seçim bildirileri, siyasî partilerin seçim propagandaları, partilerin seçim mitinglerinde en çok üzerinde durdukları konular, seçim vaatleri, seçim yasası, seçimlerin sonuçları, Türk kamuoyunun seçim sonuçlarına tavrı, seçimlerin Türk ve dünya basınındaki yeri, özellikle Türk basını dikkate alınarak ortaya konulmuştur. Dördüncü bölümde, 1965 Seçimleri sonucunda siyasî partilerin seçimlerde aldıkları sonuçların değerlendirilmesi, siyasî partilerin hangi özelliklerinden dolayı bu seçimleri kazanıp, kaybettiklerinin tahlili, seçim sonucunda siyasî partilerin parlamentoya yansıyan sıralamaları ve seçim sisteminin getirdiği imkansızlığa rağmen, tek bir partinin iktidar olmasının arkasında yatan sebepler, dönemin basını esas alınarak ortaya konulmuştur. Beşinci bölümde, 1965 Seçimleri sonrasında XIII. Dönem Türk Parlâmentosu'nun Türk siyasî hayatındaki yeri ve nitelikleri, parlamentoya giren partilerin illere göre milletvekili sayıları, milletvekillerinin partilere göre dağılımı, eğitim seviyelerine göre dağılımı, yaptıkları mesleklere göre dağılımı, yaşlarına göre dağılımı, bildikleri yabancı dillere göre dağılımı, cinsiyete göre dağılımı, medeni durumlarına göre dağılımı, çocuk sayılarına göre dağılım, doğum yerlerine göre dağılımı, daha önce parlamentoya girmiş olan milletvekillerinin partiler göre dağılımı, daha önce Cumhuriyet Senatosu üyeliği yapmış olan milletvekillerinin partilere göre dağılımı ve bunların istatistiki şekilde parlamentoya ne şekilde yansıdığı tablo ve grafiklerle ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Abstract This study, which is about 1965 elections was prepared especialy according to the Turkish press and the sources of that period. This study consist of and introduction and five chapters. In introduction chapter, where and how the political representation emerged, what the condiations electing and eligibility in the world and historicial progress of the elctions were explained briefly to be able to understand better. In chapter one, reform movements starting the election precess in Ottoman State and the declaration of 1876 Constitutional Law as a result of the pressure of these movements on political authority of state goverment and the first elections as the result of constitutional system in which people took part of governing are the specialites of what the conditions of electing and to be elected, activities and structure of the assembly of representatives after elections, abolishment of assembly and re-opening of the assembly as the declaration of the second Constitutional Monarchy after 30 years, elections and qualifications of elective of second Constitutional Monarchy 1908, 1912, 1914, elections of 1919 and1920 in the period of National Struggle and 1923-1943 elections of uniporty period. Later, coalition goverments and some politicial progress were made according to the 1961 elections and the Constitutional Law as a result of accepting a multy-party system and the changes of election system and then 1946 elections, and giving the authority of governing to the opposition party after 1961 Constitutional Low. In chapter two, proportional election system which was applied in 1965 elections was explained in details. Influence of National Remainder Method which was firts applied in Turkey on elections, political actions of the period of 1965 elections in the country their effects on the elections, economic developments,426 military progress, social progress and the effects of these on political parties were explanied. In chapter three, foundation processes of the politicial parties that took part in 1965 elections, their programs, election notices, election activities and propagandas and the subjects on which the political parties gave importance of election results, beheviour of Turkish people against the election results, place of elections in Turkish and world press were explained especially according to the Turkish press. In chapter four, the political parties after 1965 elections, the evaluation of their votes in elections, the analysis of the positive and negative results of the electionsfor the parties why they lost or why they won and numerical order of the parties in the parliement after the elections, and although the imposibilities of the results of the election system, the reasons behind the uniporty government again were presented espacially from the Turkish press of the period. In chapter five, after 1965 elections the structure and place of tha Turkish parliement of 13th period in Turkish political life, representative numbers of parties in the parliement accordind to the cities, the distribution of them occording to the parties, distribution of their educational level, proffessional distribution, distribution according to their ages, distribution of foreing language level, distribution according to their sex, to the moritul status, to their child numbers, to their birth places, the distribution according to those who were in the parliement before the distribution according to those were Turkish Senate before and how these were reflected statisticaly in the parliement were presented with tables and graphs.