Üç farklı akıcı restoratif materyalin molar diş oklüzal fissürlerinde mikrosızıntı bakımından değerlendirilmesi
Evaluation of three different flowable restorative materials for microleakage in molar dental occlusal fissures
- Tez No: 757019
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR BAĞLAR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Amaç: Bu in vitro çalışmanın amacı; üç farklı akıcı restoratif materyalin molar diş oklüzal fissürlerinde mikrosızıntısını ve penetrasyon derinliğini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada ortodontik veya periodontal nedenle çekilmiş çürüksüz altmış adet insan daimî molar dişi kullanıldı. Oklüzal yüzeyinde restorasyon bulunan, mine yüzeyi deformasyona uğramış veya hasarı bulunan dişler çalışma dışı bırakılmıştır. Dişler rastgele üç gruba ayrılmıştır (n=20): Grup 1 geleneksel rezin fissür örtücü 3M Clinpro™ Sealant (3M, St. Paul, ABD), Grup 2 kendinden adezivli akışkan kompozit Fusio Liquid Dentin (Pentron Clinical, ABD) ve Grup 3 kendinden asitli fissür örtücü Prevent Seal (Itena, Paris, Fransa) üretici firma talimatlarına göre uygulanmıştır. Restorasyonlar post-polimerizasyon işlemine tabi tutulmuştur. Termal yaşlandırma işleminin ardından örnekler %0.5'lik bazik fuksinde bekletilmiştir. Örneklerden alınan kesitler stereomikroskop altında mikrosızıntı ve penetrasyon derinliği açısından değerlendirilmiştir. İstatistiksel analiz tek yönlü Varyans analizi ve Kruskal-Wallis testleri kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: Mikrosızıntı ve penetrasyon derinliği açısından gruplar arasındaki farklılık istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (M: p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this in vitro study;to evaluate the microleakage and penetration depth of three different flowable restorative materials in molar tooth occlusal fissures. Materials and Methods: Sixty caries-free human permanent molar teeth extracted for orthodontic or periodontal reasons were used in the study. Teeth with restoration on the occlusal surface, deformed or damaged enamel surface were excluded from the study. The teeth were randomly divided into three groups (n=20): Group 1 conventional resin fissure sealant 3M Clinpro™ Sealant (3M, St. Paul, USA), Group 2 self-adhesive flowable composite Fusio Liquid Dentin (Pentron Clinical, USA), and Group 3 self-etch fissure sealant Prevent Seal (Itena, Paris, France) was applied according to the manufacturer's instructions. The restorations were subjected to postpolymerization. After the thermal aging process, the samples were kept in 0.5% basic fuchsine. Sections taken from the samples were evaluated under a stereomicroscope in terms of microleakage and penetration depth. Statistical analysis was performed using one-way ANOVA and Kruskal-Wallis tests. Results: The difference between the groups in terms of microleakage and penetration depth was statistically significant (M: p0.05).