Türkiye otomotiv sektörünün uluslararası rekabetçiliği: 2010-2019 dönemi üzerine bir inceleme
International competitiveness of Turkish automotive sector: An analysis on the 2010-2019 period
  1. Tez No: 757020
  2. Yazar: M. ASHRAF YAQOOBI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KIVANÇ HALİL ARIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Otomotiv sektörü dünyanın en önemli sektörlerinden biri olmakla beraber bir ülkenin gelişmişlik göstergesidir. Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan beri dünya otomotiv sektörüne katkısı olmakla birlikte sürekli rekabet halinde olmuştur. Otomotiv sektörü Türkiye'nin en önemli ihracat kalemi olup son on yılda dikkat çeken bir büyüme kaydetmiştir. Çalışmadaki amaç, Türkiye otomotiv sektörünün dünya ülkelerine karşı ne kadar rekabetçi olduğunu ve hangi alanlarda dış ticaret avantajı ve dezavantajına sahip olduğunu göstermektir. Balassa ve Vollrath Açıklanmış Karşılaştırmalı Üstünlükler (AKÜ) indeksleri kullanarak Türkiye otomotiv sektörüne dâhil olan bütün alt sektörlerin rekabet gücü ayrı ayrı inceleme altına alınmıştır. Çalışmanın verileri 2010-2019 dönemini kapsayan yıllık verilerden oluşmaktadır. Veriler dünya otomotiv sektöründe payı olan bütün ülkeleri kapsayarak UN-COMTRADE veri tabanından alınmıştır. Türkiye'nin otomotiv sektöründeki en yüksek rekabet gücüne sahip olduğu alan, hafif ticari araçlar, minibüsler ve midibüslerdir. Özel amaçlı taşıma araçları ve binek otomobillerdeki rekabet gücünün ise düşük düzeyde olduğunun, sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The automotive sector is one of the most important sectors in the world, and it is an indicator of the development of a country. Since the Republic of Türkiye was founded, it has contributed to the world's automotive industry and has been in constant competition. The automotive sector is Türkiye's most important export item, and remarkable growth has been recorded in the last ten years. The aim of the study is to show how competitive Türkiye is against the world countries in the automotive sector and in which areas foreign trade has advantages and disadvantages. The competitiveness of all sub-sectors included in the Turkish automotive sector has been examined separately, using the Balassa and Vollrath revealed comparative advantage (RCA) indices. The study covers the years 2010-2019 with annual data. The data has been taken from the UN-COMTRADE database, covering all countries with a share in the world automotive industry. It has been concluded, the area, where Türkiye has the highest competitive power in the automotive sector, is light commercial vehicles, minibusses, and midibuses. The competitiveness of special purpose transport and passenger cars are at a low level.