Selçuklu ibriklerinden yola çıkarak, çağdaş bir yorumla farklı tekniklerle tekstil yüzeyinin oluşturulması
The creation of textile surface using different techniques with a contemporary interpretation based on Seljuk ewers
  1. Tez No: 757091
  2. Yazar: KARIM JOUDI MATANAGH
  3. Danışmanlar: PROF. ESİN SARIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 463
Özet
Selçuklu adı devletin kurucu ailesinin bir üyesi olan Selçuk Sü-başı'nın adından gelmektedir. Selçuklu devleti XI. yüzyılın ortalarında İran Horasan bölgesinde güçlü bir toplum olarak ortaya çıkmıştır. Bu topluluk yarım yüz yıl içerisinde İran üzerinden Azerbaycan, Anadolu, Irak ve Kuzey Suriye'ye ulaşmıştır. Selçuklu topraklarında çoğunluğu Türkler ve İranlılar oluşturmuştur. Konuşma dilinde Türkçe ve Farsça kullanılırken, yazı dilinde çoğunlukla Farsça kullanılmıştır. Selçuklular farklı madenler kullanarak farklı tekniklerle ibrikler yapmışlardır. Bu ibriklerde insan, bitki, hayvan, yazı, astrolojik ve geometrik motifler kullanmışlardır. Bu tez çalışmasında yapılan araştırma belgeleme ve görsellerle desteklenen yapıtlar incelenmiş, bireysel sanat anlayışı, motif özellikleriyle tekstil alanında yeni yüzey çalışmalarıyla özgün kumaş dokumaları ve geleneksel motifler kullanılarak tasarımlar yapılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The name Seljuk comes from the name of Selçuk Sü-başı, a member of the founding family of the state. Seljuk state XI. In the middle of the century, emerged as a strong society in Iran Khorasan region. In half a century, this community reached Azerbaijan, Anatolia, Iraq, and Northern Syria via Iran. Turks and Iranians constituted the majority in Seljuk lands. While Turkish and Persian are used in spoken language, Persian is mainly used in written language. Seljuks made ewers with different techniques using different metals. Humans, plants, animals, writing, and astrological and geometric motifs were used in these ewers. This thesis examined the works supported by research, documentation, and visuals. It aimed to make designs using original fabric weavings and traditional motifs with new surface studies in textiles with unique artistic understanding and motif features.