Covid-19 salgını ve ekonomik etkileri
Covid-19 outbreak and its economic effects
  1. Tez No: 757090
  2. Yazar: AYŞENUR TURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT BEŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
2019 yılının son ayı olan Aralık ayında ilk önce Çin Halk Cumhuriyeti'nde ortaya çıkan ve büyük bir hızla tüm dünyaya yayılan Covid-19 virüsü, insan sağlığıyla birlikte tüm ekonomik faaliyetleri derinden etkilemiştir. Bu süreçte sağlık sektörüne olan talep artarken, gıda sektörüne ilişkin talep normal seyrederken diğer mal ve hizmetlere olan talep genelde düşme eğilimine girmiştir. Covid-19 pandemisinin başlangıcında tüm dünyada talep şoku arkasından arz şoku yaşanmıştır. Bu yönüyle Covid-19 salgını sosyal, siyasal ve ekonomik olumsuz etkilerinden ötürü kriz olarak nitelendirilmiştir. Covid-19 pandemisi gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeleri de farklı şekillerde etkilemiştir. Gelişmekte olan ülkeler sınıfında gruplandırılan Türkiye ekonomisi ve ekonominin göstergesi niteliğindeki makroekonomik göstergelerin farklı şekillerde etkilenmesi beklenmektedir. Bu çalışmanın amacı Covid-19 pandemisinin neden olduğu krizin Türkiye ekonomisine etkilerini makroekonomik göstergeler üzerinden incelemektir. Bu amaçla 10 adet makroekonomik göstergenin 2017-2021 dönemindeki aylık verileri alınarak trend analizi tekniği kullanılarak pandemi öncesi ve pandemi sürecindeki seyirleri analiz edilmiştir. Bu ekonomik göstergeler gayrisafi yurtiçi hasıla (büyüme), tüketici fiyat endeksi, döviz kurları, kredi ve mevduat faiz oranları, istihdam ve işsizlik oranları, sanayi üretim endeksi, kredi hacmi, dış borçlar, bütçe geliri ve harcamaları ile bütçe açığı ve ithalat-ihracat ve dış ticaret açığıdır. Çalışmanın sonucunda pandemi sürecinde büyümenin yavaşladığı, enflasyonun yükseldiği, döviz kurlarının arttığı, mevduat faiz oranlarının ve kredi faiz oranlarının yükseldiği, işsizliğin arttığı, sanayi üretim endeksinin düştüğü, kredi hacminin artmayı sürdürdüğü ancak hızının yavaşladığı, bütçe açıklarının arttığı ve dış ticaret açığının genişlemeye devam ettiği tespit edilmiştir. Covid-19 pandemisinin bu etkileri özellikle 2020 yılının Mart, Nisan ve Haziran aylarında net bir şekilde gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 virüs, which first appeared in the People's Republic of China in December, the last month of 2019 and spread rapidly all over the world, deeply affected all economic activities along with human health. In this process, while the demand for the health sector increased, the demand for the food sector remained normal, while the demand for other goods and services generally tended to decrease.At the beginning of the Covid-19 pandemic, there was a demand shock followed by a supply shock all over the world. In this respect, the Covid-19 epidemic has been described as a crisis due to its social, political and economic negative effects. The Covid-19 pandemic has affected developed and developing countries in different ways. It is expected to affect the Turkish economy, which is grouped in the developing countries class, and the macroeconomic indicators, which are indicators of the economy, in different ways. The aim of this study is to examine the effects of the crisis caused by the Covid-19 pandemic on the Turkish economy through macroeconomic indicators. For this purpose, the monthly data of 10 macroeconomic indicators for the period of 2017-2021 were taken and their course before and during the pandemic process was analyzed using the trend analysis technique. These economic indicators are gross domestic product (growth), consumer price index, exchange rates, loan and deposit rates, employment and unemployment rates, industrial production index, credit volume, external debts, budget revenues and expenditures, budget deficit and import-export and foreign is the trade deficit. As a result of the study, it was determined that the growth slowed down during the pandemic process, inflation increased, exchange rates increased, deposit interest rates and loan interest rates increased, unemployment increased, the industrial production index decreased, the credit volume continued to increase, but its pace slowed down, the budget deficits increased and the foreign trade deficit continued to widen. has been done. These effects of the Covid-19 pandemic are clearly observed especially in March, April and June of 2020.