Obez kadınlarda ev içi egzersizleri ve ketojenik beslenmenin metabolik sendrom belirteçlerine etkisi
The effect of home exercises and ketogenic nutrition on metabolic syndrome markers in obese women
  1. Tez No: 757122
  2. Yazar: HÜSNE MERVE ERGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Obezite tedavisinde bilimsel diyet ve egzersiz kombinasyonu en etkili tedavi yöntemlerindendir. Diyet programının çeşidi, egzersizin türü ve şiddeti farklı sonuçlar ortaya çıkarır. Ketojenik diyet ile uygulanabilirliği kolay olan ev içi egzersizlerinin obezite tedavisinde etkileri bilinmemektedir. Bu çalışmanın amacı; obez kadınlarda ev içi egzersizleri ve ketojenik beslenmenin metabolik sendrom belirteçlerine etkilerini incelemektir. Araştırmaya beden kütle indeksi 30-34,9 arası olan 60 kadın katılmıştır. Katılımcılar 15'er kişi 4 gruba ayrılmıştır. Gruplar rastgele seçimle yapılmış olup her 1 bireyin 4 gruba girme olasılığı eşitlenmiştir. 3 grupta toplamda 500 kkal açığı oluşturulmuştur. 1. deney grubu sadece ketojenik diyet uygulamıştır. 2. deney grubu ketojenik diyet+ egzersiz kombinasyonu uygulamıştır. Bu grupta kalori açığı 250kkal egzersizden 250 kkal diyetten gelecek şekilde oluşturulmuştur. 3. deney grubu sadece egzersiz uygulamıştır. 4. Grup kontrol grubudur hiçbir şey uygulanmayıp gözlemlenmiştir. Katılımcılara 8 hafta diyet ve egzersiz programı uygulandı. Program öncesi ve program sonrasında katılımcılardan lipit profillerini belirlemek için sabah aç karnına kan örnekleri alındı. Vücut kompozisyonları biyoelektrik impedans analizatörüyle ölçüldü.
Özet (Çeviri)
The combination of scientific diet and exercise in the treatment of obesity is one of the most effective treatment methods. The type of diet program, the type and intensity of exercise produce different results. The effects of home exercises, which are easy to implement with the ketogenic diet, on the treatment of obesity are unknown. The aim of this study is to examine the effects of home exercises and ketogenic nutrition on metabolic syndrome markers in obese women. 60 women with a body mass index between 30-34.9 participated in the study. Dec. Participants were divided into 4 groups of 15 people each. The groups were randomly selected and the probability of each 1 person entering 4 groups was equalized. A total of 500 kcal deficit was created in 3 groups. 1. the experimental group followed only the ketogenic diet. 2. the experimental group practiced a combination of ketogenic diet+ exercise. In this group, the calorie deficit was formed in such a way that 250 kcal came from exercise and 250 kcal from diet. 3. the experimental group performed only exercises. 4. The group is the control group, nothing was applied and observed. The participants underwent a diet and exercise program for 8 weeks. Blood samples were taken from the participants before and after the program on an empty stomach in the morning to determine their lipid profiles. Their body composition was measured with a bioelectric impedance analyzer.