Çiftlerin ilişkilerde mutluluk ve yakınlık korkusu düzeylerinin koronavirüs kaygısıyla birlikte incelenmesi
Examination of the levels of happiness and fear of intimacy with coronavirus anxiety in couples
- Tez No: 757147
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çalışmanın temel amacı çiftlerin ilişkilerinde mutluluk ve yakınlık korkusu düzeylerinin koronavirüs kaygısı ile birlikte incelenmesidir. Çalışma 2022 yılında çevrimiçi olarak Google Formlar üzerinden hazırlanan anket ile yapılmıştır. Facebook, Whatsapp, İnstagram gibi sosyal medya platformlarında paylaşmasıyla ulaşılan 423 yetişkin bireyin verilerinden oluşmaktadır. Çalışmanın veri toplama araçlarını Sosyo-Demografik Bilgi Formu, İlişkilerde Mutluluk Ölçeği (İMÖ), Yakınlık Korkusu Ölçeği (YKÖ), Koronavirüs Kaygı Ölçeği oluşturmaktadır. Toplanan veriler SPSS programı kullanılarak; Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi, Pairwise comparison testi ve Spearman korelasyon analizi uygulanmıştır. Çalışma bulgularına göre ilişkilerde mutluluk ve yakınlık korkusu puanları arasında pozitif yönlü, zayıf düzey anlamlı korelasyon olduğu tespit edilmiştir. Koronavirüs kaygısı ve yakınlık korkusu puanları arasında anlamlı korelasyon olmadığı tespit edilmiştir. Çalışmanın bir diğer bulgusuna göre pandeminin partnerle ilişkide çatışmayı arttırdığını düşünenlerin koronavirüs kaygısı puanları arttırmadığını düşünenlerin puanlarından anlamlı şekilde daha yüksektir. Elde edilen bulgular literatür çerçevesinde tartışılmış ve bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to examine the levels of happiness and fear of intimacy in couples' relationships together with coronavirus anxiety. The study was conducted in 2022 with a questionnaire prepared online via Google Forms. It consists of the data of 423 adult individuals, which are reached by sharing them on social media platforms such as Facebook, Whatsapp and Instagram. The data collection tools of the study are Socio-Demographic Information Form, Happiness in Relationships Scale (PES), Fear of Intimacy Scale (YLO), Coronavirus Anxiety Scale. Collected data using SPSS program; Mann-Whitney U test, Kruskal Wallis H test, Pairwise comparison test and Spearman correlation analysis were applied. According to the findings of the study, it was determined that there was a positive, weak level significant correlation between happiness in relationships and fear of intimacy scores. It was determined that there was no significant correlation between coronavirus anxiety and fear of intimacy scores. According to another finding of the study, those who think that the pandemic increases conflict in the relationship with their partner are significantly higher than those who think that the coronavirus anxiety scores do not increase. The findings were discussed within the framework of the literature and some suggestions were presented.