UAV and BIM technology performance in infrastructure projects
Alt yapı projelerinde İHA ve BİM teknoloji performansı
  1. Tez No: 757157
  2. Yazar: ZANA BEBANI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERVET YAPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Güvenli ve güvenilir bir ulaşım sistemi, insanların ve mal hareketleri ve bağlantı kurmaları gereken yere ulaşmalarına yardımcı olur. Bu ekonomiyi canlandıracak ve insanların yaşamlarını iyileştirecektir. Bu tez, İHA'nın engebeli arazilerde ve ulaşılması zor bölgelerde doğru 3B topografik veriler elde edebildiği altyapı projelerinde İHA ve BIM teknolojisi performansının pratik bölümüne odaklanmaktadır. Oluşturmak, tasarlamak ve yönetmek için BIM yazılımıyla kolayca entegre olabilir. Bu çalışma, mevcut karayolu tasarım projelerinde yersel ölçüm ve geleneksel CAD tasarımının karşılaştırılmasıyla hem UAV hem de BIM-InfraWorks yazılımının performansını ele almaya yönelik pratik çalışmalara ayrılmıştır. Daha önceki İHA ve BIM uygulama örneklerinin çoğu sadece binaları kapsamaktadır. Altyapı projelerinde İHA'ların ve BIM'in kullanılması hakkında bilgi veren çalışmalar çok fazla değildir. Bu nedenle, bu araştırma şunları amaçlamaktadır: 1. UAV ve BIM araçları, veri toplama, tasarım ve yönetim gibi altyapı projelerinin tüm yönlerini manipüle etmek için ne ölçüde uygundur? 2. Karayolu projelerinde yersel ölçüm ve geleneksel CAD tasarımına kıyasla doğru veri elde etmek için umut verici araçlar haline gelen İHA ve BIM kombinasyonu nasıl çalışmaktadır? Bina Bilgi Modelleme (BIM) ve İnsansız Hava Araçları (IHA) Sistemlerini birleştirmenin amacı, gerçek topografyayı elde etmek ve zemini gerçek zamanlı olarak görmeyi ve keşfetmeyi kolaylaştırmaktır. Çalışma sonuçları, birleşik İHA-BIM sisteminin analiz edilebilecek büyük miktarda veri üretildiğini göstermiştir. Ayrıca bir karayolu projesinde BIM teknolojisi kullanarak yolun tasarımı gerçekleştirilmiş ve önemli maliyet kalemlerinden biri olan hafriyat miktarları optimize edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
A safe and reliable transportation system helps people and goods get where they need to go and connect. This will boost the economy and improve people's life. This thesis focuses on the practical section of the UAV and BIM technology performance in infrastructure projects, in which the UAV can obtain accurate 3D topographic data in rugged terrain and hard-to-reach regions. UAV output data can easily integrate with BIM software to build, design, and manage. This study is about an application study to evaluate the performance of both UAV and BIM-InfraWorks software by comparing terrestrial measurement and CAD design in existing highway design projects. Most of the previous UAV and BIM application examples only cover buildings. There are not many studies that provide information about the use of UAVs and BIM in infrastructure projects. Therefore, this research aims to: 1. To what extent are UAV and BIM tools suitable for manipulating all aspects of infrastructure projects such as data collection, design and management? 2. How does the combination of UAV and BIM work, which have become promising tools for obtaining accurate data compared to terrestrial surveying and traditional CAD design in road projects? The purpose of combining Building Information Modeling (BIM) and Unmanned Aerial Vehicles (UAV) Systems is to obtain precise topography and make it easy to see and explore the ground in real-time. The study results showed that the combined UAV-BIM system produced a large amount of data that could be analyzed. In addition, in a highway project, the design of the road was carried out using BIM technology and the amount of excavation, which is one of the important cost items, was tried to be optimized.