İnşaat mühendisliği ve yapı projelerinin yönetiminde dron kullanımı
Usage of dron in the management of civil engineering and construction projects
- Tez No: 687597
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
İnsansız Hava Araçları (İHA) kavramı toplumda birkaç yüzyıldır varlığını sürdürmektedir. Ancak sadece yakın geçmişte İHA'ların tasarımında, uygulamalarında ve kontrol mühendisliğinde birçok gelişme yaşanmıştır. Dron teknolojisi, tarım, ormancılık, lojistik, eğlence, arama-kurtarma hasar tespiti ve inşaat gibi birçok sektörde kullanılmaya başlamıştır. İnşaat endüstrisi yeni teknolojileri benimseme konusunda diğer endüstri kollarına göre daha geride kalmıştır. Buna rağmen şantiye yöneticileri sürekli olarak tasarruf etmenin ve verimliliği artırmanın yollarını aramaktadır. Son yıllarda dron teknolojisinin ortaya çıkması ile şantiye yöneticilerinin bu konuya ilgisini arttırmıştır. Örneğin bu insansız hava araçları, inşaat şirketlerine malzeme miktarlarını tahmin etmek için kullanılan 3D modeller oluşturmak için fotogrametriyi kullanmaktadır. Dronlar ayrıca şantiyede iş güvenliğini, malzeme tasarrufunu ve kaliteli üretimler yapılmasını sağlamaktadır. Bu çalışmada dronların inşaat proje yönetimindeki yeri, önemi ve hangi adımlarda kullanılabileceği gösterilmiştir. Türkiye'de ki inşaat firmaları için proje yönetimi dikkat edilmesi en önemli noktalardan birisidir. Zaman, kalite ve güvenlik gibi yönetim sistemleri proje yönetiminde dikkate alınması gereken hususlardır. Bu aşamalarda dron kullanımıyla birlikte verimlilik arttırılmaktadır. Etkili bir proje yönetimi, gerçekçi bir planın geliştirilmesini ve projenin başından sonuna kadar net bir şekilde uygulanmasını gerektirir. Yapı projelerinde kullanılan dronlar sayesinde şantiyede herhangi bir üretimde aksama olduğunda kolaylıkla tespit edilebilir. Dron teknolojisi Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) ile bütünleşik olarak kullanılarak iş akışı daha verimli hale getirilebilir. Ayrıca şantiyelerde proje safhasında kullanılan dronların iş kazaları ve malzeme israfını da engellediği belirlenmiştir. Türkiye'de oldukça önemli olan proje yönetiminde dron teknolojisinin kullanılması teknolojisinin kullanılması zaman, maliyet ve güvenlik yönetimi açısından büyük avantajlar getirecektir. Henüz ülkemizde yaygınlaşmamış bu sistemin özellikle kamu işlerinde teşvik edilerek ülke geneline yaygınlaştırılması birçok paydaşa (müteahhit, arsa sahibi, taşeronlar, işçiler, malzeme tedarikçileri) katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The concept of Unmanned Aerial Vehicles (UAV) has existed in society for several centuries. However, there have been many developments in the design, application, and control engineering of UAVs in the recent past. Drone technology has started to be used in many sectors such as agriculture, forestry, logistics, entertainment, search and rescue, damage assessment and construction. The construction industry has lagged in adopting new technologies compared to other sectors. Despite this, site managers are constantly looking for ways to save money and increase productivity. With the emergence of drone technology in recent years, the interest of construction site managers on this issue has increased. For example, these drones use photogrammetry to create 3D models that construction companies use to estimate material quantities. Drones also provide work safety, material savings and quality production at the construction site. This study shows the place and importance of drones in construction project management and in which steps they can be used. Project management is one of the most critical points to be considered for construction companies in Turkey. Management systems such as time, quality and safety are considerations in project management. At these stages, efficiency is increased with the use of drones. Effective project management requires the development of a realistic plan and its clear implementation from start to finish. Thanks to the drones used in construction projects, they can be easily detected in case of any production disruption at the construction site. Workflow can be made more efficient by using drone technology integrated with Building Information Modeling (BIM). In addition, it has been determined that the drones used at the construction sites during the project phase prevent work accidents and material waste. The use of drone technology in project management, which is very important in Turkey, will bring great time, cost, and security management advantages. The promotion of this system, which has not yet become widespread in our country, especially in public works, and its dissemination throughout the country will contribute to many stakeholders (contractors, landlords, subcontractors, workers, material suppliers).