Çift odaklı öğretim modelinin 5. sınıf öğrencilerinin matematik okuryazarlığı becerilerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of dual focus teaching model on mathematical literacy skills of 5th grade students
  1. Tez No: 757158
  2. Yazar: RABİYE EROĞLU KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MENEKŞE SEDEN TAPAN BROUTIN, DOÇ. DR. RECAİ AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı çift odaklı öğretim modelinin 5. sınıf öğrencilerinin matematiksel okuryazarlığı üzerine etkisi ve çift odaklı öğretim modeline göre planlanan ders modülünün uygulama sürecinde öğrenci yaşantılarını incelemektir. Araştırma; nitel ve nicel yöntemin bir arada kullanıldığı karma araştırma yaklaşımı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunu; 2020-2021 eğitim öğretim döneminde öğrenim gören toplam 33 5. Sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Çalışmada deney grubuna matematik dersi kapsamında her hafta 5 ders saati olmak üzere toplamda 16 hafta boyunca 80 ders saati çift odaklı öğretim modeliyle eğitim verilerek matematik okuryazarlık, matematiğe değer verme, matematiğe karşı motivasyonlarına ve verilen eğitim hakkındaki düşüncelerine yönelik ölçümler yapılmıştır. Araştırmada veriler“Matematik Okuryazarlığı Başarı Testi”, öğrenci günlükleri, matematiğe değer verme ve matematik motivasyon ölçekleri ile toplanmıştır. Araştırmanın bulgularına bakıldığında, matematik okuryazarlık eğitimiyle öğrencilerin matematik okuryazarlık başarı düzeyi anlamlı derecede artış olmamasına rağmen öğrencilerin eğitime karşı düşünceleri olumlu yöndedir. Öğrencilerde verilen eğitimle birlikte matematikte tek bir doğrunun olmayabileceği, problemlerin çözümünde zamanla farklı varsayımlar oluşturarak çok yönlü düşünme yeteneklerinin geliştiği bunun yanında matematiğin daha zevkli ve yapılabilir bir ders olduğu gibi duyuşsal değişimler de gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of the dual-focus teaching model on the mathematical literacy of 5th grade students and the student experiences during the application process of the course module planned according to the dual-focus teaching model. Research; The study was carried out with a mixed research approach in which qualitative and quantitative methods were used together. Working group; A total of 33 5th grade students were enrolled in the 2020-2021 academic year. In the study, the experimental group was given 5 lesson hours each week, 80 lesson hours for 16 weeks in total, with the dual focus teaching model, and measurements were made on mathematical literacy, valuing mathematics, their motivation towards mathematics and their thoughts about the education given. In the study, data were collected with“Mathematics Literacy Achievement Test”, student diaries, valuing mathematics and mathematics motivation scales. Considering the findings of the study, although the mathematics literacy success level of the students did not increase significantly with the mathematical literacy education, the students' thoughts towards education were positive. Along with the education given to the students, it has been observed that there may not be a single truth in mathematics, that by creating different assumptions over time in solving problems, their multi-dimensional thinking abilities have improved, as well as that mathematics is a more enjoyable and feasible course, as well as affective changes.