Spor bilimlerinde beden eğitimi öğretmenlerini konu alan lisansüstü tezlerin metodolojik analizi: Bir içerik analizi
Methodological analysis of postgraduate theses on physical education teachers in sport sciences: A content analysis
- Tez No: 757162
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmada Türkiye'deki Yükseköğretim kurumları çatısı altında, beden eğitimi öğretmenlerini konu alan 2011-2021 yılları arasındaki lisansüstü tez çalışmaların metodolojik yapılarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini Yüksek Öğretim Kurumu Tez Sistemi üzerinden 2011-2021 yılları arası taranarak ulaşılan beden eğitimi öğretmenlerini konu alan erişime açık Türkçe lisansüstü tezler oluşturmaktadır. Yapılan taramalar sonucunda 66 doktora ve 197 yüksek lisans olmak üzere 263 çalışmaya ulaşılmıştır. Araştırmanın örneklemini 263 lisans üstü tez oluşturmaktadır. Yüksek Öğretim Kurumunun tez tarama sayfasından ulaşılan tezleri farklı değişkenlerine göre inceleyebilmek için Ataş (2015) tarafından oluşturulmuş,“Tez İnceleme Formu”kullanılmıştır. Geliştirilen tez inceleme formu bu çalışmaya uyarlanmıştır. Bu formda ulaşılan lisansüstü tezler ile ilgili tanımlayıcı bilgi, yöntem, desen, örnekleme yöntemi, örneklem grupları, veri toplama araçları ve veri analiz yöntemleri hakkında bilgilere yer vermektedir. Araştırmada tarama modeli ve veri toplamak amacıyla döküman incelemesi kullanılmıştır. Elde edilen veriler, SPSS paket program kullanılarak frekans ve yüzde hesaplamaları yapılmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda incelenen lisansüstü çalışmalarda çalışmaları gerçekleştiren kişilerin çoğunun erkek olduğu ve tez danışmanlığını yürüten öğretim üyelerinin unvanlarının çoğunluğunun yardımcı doçent doktor olduğu belirlenmiştir. Tezlerde kullanılan araştırma metodolojisinin tezlerin çoğunluğunda belirtilmemiş olup araştırma deseni olarak ise en fazla betimsel tarama modelin kullanıldığı görülmüştür. Örneklem gruplarında, en fazla öğretmenlerin örneklem grubu olarak kullanıldığı göze çarpmaktadır. Bunun yanında tezlerde, veri toplama aracı olarak en çok anketlerin tercih edilerek kullanıldığı tespit edilmiştir. Bu çalışmada incelenen lisansüstü tezlerin tez sayısı bakımından en çok 2019 yılında yapıldığı belirlenmiştir. Enstitü olarak da lisansüstü tezlerinin en fazla Sağlık Bilimleri Enstitüsünde yapıldığı görülmüştür. Ana bilim dalı olarak incelendiğinde ise en fazla beden eğitimi ve spor alanında lisansüstü tezlerin yapıldığı gözlenmiştir. Üniversite bazında ise tezlerin ağırlıklı olarak Gazi Üniversitesi'nde yapıldığı sonucuna ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine the methodological structures of postgraduate thesis studies between 2011-2021 on physical education teachers under the roof of Higher Education Institutions in Turkey. The scope of the research consists of open-access Turkish postgraduate theses on physical education teachers, which were accessed through the Higher Education Institution Thesis System between the years 2011-2021. As a result of the scans, 263 studies, 66 of which were doctoral and 197 postgraduate, were reached. The sample of the research consists of 263 postgraduate theses. The“Thesis Review Form”created by Ataş (2015) was used in order to examine the theses accessed from the thesis screening page of the Higher Education Institution according to their different variables. The developed thesis review form was adapted to this study. This form contains information about descriptive information, method, design, sampling method, sample groups, data collection tools and data analysis methods related to the graduate theses accessed. In the research, scanning model and document analysis were used to collect data. Frequency and percentage calculations were made using the spss package program on the obtained data. As a result of the findings, it was determined that most of the people who carried out the studies in the postgraduate studies examined were male and the majority of the titles of the faculty members who were thesis advisors were assistant professors. The research methodology used in the theses was not specified in the majority of theses, and it was also seen that the most descriptive survey model was used as the research design. In the sample groups, it is obvious that the teachers are mostly used as the sample group. In addition, it has been determined that surveys are mostly preferred and used as data collection tool in theses. In terms of the number of theses, it was determined that the postgraduate theses examined in this study were made mostly in 2019. As for an institute, it was observed that the most postgraduate theses were made in the Health Sciences Institute. When examined as a department, it was observed that the most postgraduate theses were made in the field of physical education and sports. On the basis of university, it is concluded that theses are mostly done in Gazi University.