Gebelik öncesi dönemdeki kadınlarda diyabet riski ve etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of the risk of diabetes and affecting factors in women during pre-pregnancy period
  1. Tez No: 757184
  2. Yazar: FATMA ÇEŞMECİ GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Gebelik öncesi dönemde bulunan kadınların diyabet riskinin tanımlaması ve etkileyen bireysel ve gestasyonel diyabetle ilişkili obstetrik özelliklerin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Çalışma, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı, bir aile sağlığı merkezinde gerçekleştirilmiştir. Veriler 15.10.2021-15.01.2022 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırma amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilen, 18 yaş ve üzeri, daha önce diyabet tanısı almamış, bir yıl içerisinde gebelik planlayan 221 kişi dâhil edilmiştir. Veriler tanıtıcı özellikler bilgi formu (18 soru) veile yüzyüze görüşülerek toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, pearson korelasyon testi, Independent t testi ve varyans analizi, post-hoc testleri yapılmıştır. Anlamlılık düzeyi p0,05). Gebelik öncesi dönemdeki kadınlarda diyabet riskinin tespiti ve öncelikle fizik aktivite, kilo kontrolüne ilişkin önlemlerin başlatılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
It was done in a descriptive type in order to define the diabetes risk of women in the pre-pregnancy period and to determine the obstetrical characteristics associated with individual and gestational diabetes. The study was carried out in a family health center affiliated to the Istanbul Provincial Health Directorate. Data were collected between 15.10.2021 - 15.01.2022. 221 people who were selected by the sampling method for research purposes, aged 18 and over, who were not diagnosed with diabetes before and who were planning a pregnancy within a year were included. Data was collected through face-to-face interviews with the descriptive information form (18 questions) and the Finnish Diabetes Risk Score (FINDRISK) questionnaire. Pearson correlation test, Independent t test, analysis of variance, and post-hoc tests were used to evaluate the data. Significance level p0.05). It is recommended to determine the risk of diabetes in women in the pre-pregnancy period and to initiate measures related to physical activity and weight control.