Çocuklarda motor koordinasyonunun yaş ve cinsiyete göre incelenmesi: Mersin örneği
Investigation of motor coordination in children according to age and gender: Mersin case
- Tez No: 757196
- Danışmanlar: PROF. DR. MANOLYA AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Araştırmada, 2021-2022 Eğitim öğretim yılında 5-14 yaş guruplarındaki öğrencilere KTK: Körperkoardinations Test für Kinder (Çocuk Beden Koordinasyon) testinin uygulanarak referans veriler elde edilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini, Mersin İli'nde eğitim gören Anasınıfı, İlkokul, Ortaokul ve Lise öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise, basit tesadüfü örneklem yöntemiyle seçilmiş 800 kişilik denek gurubu oluşturmaktadır. Dahil edilen anaokulları; Dr. Kamil Tarhan ve Gökçeller, İlkokullar; Kuvayı Milliye, Dr. Kamil Tarhan ve 50.Yıl Gökçeller ilkokullarıdır. Ortaokul olarak Dr. Kamil Tarhan Ortaokulu dahil edilmiştir. Mahmut Arslan ve Mehmet Adnan Özçelik Anadolu Liseleri de çalışmalara dahil edilen liselerdir. Deneklerin kordinasyon ve beden eğitimi yatkınlık düzeylerinin incelendiği bu araştırmada“Kişisel Bilgi Formu; cinsiyet, yaş, boy uzunluğu ve vücut ağırlığı, yer almaktadır. (KTK: Körperkoardinations Test für Kinder) Kiphard ve Schilling (1974) tarafından geliştirilmiş ve 2007 yılında tekrar modernizasyonu yapılmıştır. Literatürde de ”KTK“ olarak bilinen bu test, 5-14 yaş aralığındaki çocukların koordinasyon, hareket yeterliliklerini değerlendirmek için tasarlanmıştır (Kiphard ve Schiling, 2007). KTK, çocukların koordinasyon düzeylerini ve genel olarak sosyal yetkinlik ve sağlıklı yaşam düzeylerini değerlendirmeyi amaçlayan çalışmalarda da kullanılmaktadır. Veri toplama aracı olarak, ”KTK: Körperkoardinations Test für Kinder (Çocuk Beden Koordinasyon)“, Ölçeği”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to obtain reference data by applying KTK: Körperkoardinations Test für Kinder (Child Body Coordination) test to students aged 5-14 in the 2021-2022 academic year. The universe of the research consists of Kindergarten, Primary, Secondary and High School students studying in Mersin Province. The sample of the study, on the other hand, consists of a student group of 800 students selected by simple random sampling method. Kindergartens included; Dr. Kamil Tarhan and Gökçeller, Primary Schools; Kuvayi Milliye, Dr. Kamil Tarhan and 50. Yıl Gökçeller primary schools. As a secondary school, Dr. Kamil Tarhan Secondary School is included. Mahmut Arslan and Mehmet Adnan Özçelik Anatolian High Schools are the high schools included in the studies. In this study, which examines the coordination and physical education predisposition levels of the students,“Personal Information Form; gender, age, height and body weight (KTK: Körperkoardinations Test für Kinder) was developed by Kiphard and Schilling (1974) and modernized again in 2007. This test, also known as ”KTK“ in the literature, was designed to evaluate the coordination and movement adequacy of children between the ages of 5-14 (Kiphard & Schiling, 2007). KTK is also used in studies aiming to evaluate children's coordination levels and their social competence and healthy life levels in general. ”KTK: Körperkoardinations Test für Kinder (Child Body Coordination) Scale" was used as a data collection tool.