Erişkin akut apandisit hastalarında COVID 19 PCR pozitifliğinin ameliyat öncesi ön tanıda kandaki beyaz küre, nötrofil hakimiyeti ve CRP'ye etkisinin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the effect of COVID 19 PCR positivity on leukocytes, neutrophil domination and CRP in pre-surgery in adult patients acute appendicitis
  1. Tez No: 757199
  2. Yazar: BARIŞ ÇAĞLAR KANAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR GÖKAY TERZİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bu çalışmada, Covid-19 pandemisi süresince akut apandisit nedenli ameliyat edilen ve tanısı patoloji ile doğrulanmış hastalarda; ameliyat öncesindeki değerlendirme sürecinde kullanılan Akut Apandisit İnflamatuar Yanıt Skoru, Alvarado ve Modifiye Alvarado skorlarının içerisinde yer alan, beyaz küre yüksekliği, nötrofil hakimiyeti ve CRP parametrelerinin, Covid-19 PCR testi pozitif veya negatif olan akut apandisit hastalarında karşılaştırılması amaçlanmaktadır. GEREÇ VE YÖNTEM: Retrospektif olaran dizayn edilen bu çalışmaya, T.C. Sağlık Bakanlığı Ankara Şehir Hastanesi'ne Mart 2020- Mayıs 2022 tarihleri arasında başvurmuş, akut apandisit nedenli opere edilen, patoloji sonucu ile tanısı doğrulanmış ve Covid-19 PCR test sonucu olan 866 hasta dahil edildi. Çalışma verileri IBM SPSS 26 yazılımı kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: In this study, in patients who underwent surgery for acute appendicitis during the Covid-19 pandemic and whose diagnosis was confirmed by pathology; It is aimed to compare the white blood cell elevation, neutrophil dominance and CRP parameters, which are included in the Acute Appendicitis Inflammatory Response Score, Alvarado and Modified Alvarado scores used in the preoperative evaluation process, in acute appendicitis patients with positive or negative Covid-19 PCR test. MATERIALS AND METHODS: This retrospectively designed study, 866 patients who were admitted to T.C. the Ministry of Health Ankara City Hospital between March 2020 and May 2022, who were operated for acute appendicitis, whose diagnosis was confirmed by pathology results, and who had Covid-19 PCR test results were included in the study. Study data were analyzed using IBM SPSS 26 software. P values of