Interaction of spatial configurations and language: an experimental inquiry
Uzamsal konfigürasyonlar ve dil etkileşimi üzerine deneysel bir sorgulama
  1. Tez No: 757201
  2. Yazar: NAZ BUSE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT PERİT ÇAKIR, DOÇ. DR. CENGİZ ACARTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Felsefe, Psikoloji, Linguistics, Philosophy, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Uzamsal algı ve uzamın tanımlanabilirliği, insan bilişi ve evrimindeki en temel olgulardan biridir. Nerede olduğumuzu bilmek ve bunu tanımlayabilmek, evrimsel bir bakış açısıyla hayati bir bilgidir. Uzamsal sahneleri tanımlamanın birden fazla yolu vardır ve biz bu yollardan birini farkında olmadan seçeriz. Alanyazın bu farklılıklara neyin yol açtığını bulmak için uzamsal dil sistemlerini inceler. Uzamı tanımlayan dilsel öğeler genellikle topolojik betimlemeler, referans çerçeveleri ve fiiller ile incelenir. Bir uzamsal terimin diğerine tercih edilmesinin nedeni muhtemelen sadece dil düzeyiyle değil, diğer birçok bilişsel yetiyle de ilgilidir. Topolojik tanımlamalar veya referans çerçeveleri literatürde genellikle statik sahneler ile çalışılmıştır; dinamik sahneler için ise çalışmalar fiillere yoğunlaşır. Deneysel olarak statik sahneler ile çalışılan topolojik terimler ve referans çerçeveleri, genellikle statik terimler olarak anılır ancak Türkçe'de dinamik sahne açıklamalarında da bu terimler sıklıkla kullanılır. Literatürdeki bu boşluktan yola çıkarak Türkçe uzamsal dili için bu terimlerin dinamik sahnelerdeki hareket eksenlerinden etkilenip etkilenmediğini sorduk. Hareket eksenlerinin bilişsel düzeyde oluşturduğu farklılığın dilde muhtemel karşılığının olması gerekliliğini varsayarak, yatay ve dikey eksene bağlı harekette benmerkezci referans çerçevesi veya topolojik tanımlama elemanlarının durumlarını inceledik. Tepki sürelerine odaklanan deneysel sonuçlara göre, hareket eksenlerinin ve yatay eksendeki hareket yönünün Türkçe uzamsal dilinde etkisinin olduğunu bulduk.
Özet (Çeviri)
The perception and description of space are one of the most fundamental phenomena in human cognition and evolution. Knowing where we are and telling allies about it is vital information from an evolutionary perspective. There is more than one way to define spatial scenes, and we choose one of these ways without even realizing it. Literature examines the spatial linguistic systems to find out what drives and provoke these differences. Linguistic elements that define space generally examined as topological descriptions, Frame of References (FoRs) and verbs. The reason for the preference of one spatial term to another is probably related not only to the language level but also to many other cognitive faculties. Topological descriptions or FoRs are generally defined by static scenes in the literature, and attention is drawn to verbs for dynamic scenes. However, topological terms and FoRs that are experimentally studied under static scenes are often referred to as static terms, but they are also used in dynamic scene descriptions in Turkish. Due to this gap in the literature, we set out with the question of whether these terms are affected by the motion axes in dynamical scenes for Turkish spatial language. Assuming that the difference created by the movement axes at the cognitive level must have a possible equivalent in the language, we examined the situations of the egocentric reference frame or topological definition elements in the movement depending on the horizontal and vertical axes. According to the experimental results focusing on the response times, we found that the movement axes and the horizontal movement direction affect comprehension performance of observers.