COVID-19 hastalığı geçiren bireylerde yeni gelişen uyku problemleri ve obsesif belirtilerin incelenmesi
Investigation of new developing sleep problems and obsessive symptoms in individuals with COVID-19 disease
  1. Tez No: 757222
  2. Yazar: AVŞAR DURUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Amaç: SARS-CoV-2 virüsünün ortaya çıkmasından sonra tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci, bireyler üzerinde fiziksel ve ruhsal birçok etkiye neden olmuştur. Özellikle COVID-19 hastalığı geçiren kişilerde, bu etkilerin daha belirgin olduğu gözlemlenmiştir. Bu çalışmada, COVID-19 tanısı alan bireylerin; sosyodemografik özellikler, depresyon, stres, anksiyete düzeyleri, obsesif kompulsif belirtiler, rüya, kabuslarda meydana gelen değişiklikler, uyku ile ilişkili problemler ve bunların kronotiplerle ilişkisi açısından, COVID-19 hastalığını geçirmeyen bireylerle karşılaştırması, aynı zamanda hastalığı geçiren bireylerin, 3. ay, 6. ay izlemlerinde, yukarıda bahsedilen psikopatolojilerin ve özelliklerin seyri açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada, hasta grubuna, KSÜ Tıp Fakültesi Hastanesi COVID-19 kliniklerinde ayaktan veya yatarak takip edilen, COVID-19 pozitif 18-65 yaş arası 70 yetişkin, kontrol grubuna ise sağlıklı 18-65 yaş arası 70 yetişkin dahil edilmiştir. Katılımcılarla görüşülerek onam alınmıştır ve veriler katılımcıların ölçekleri doldurmasıyla yoluyla elde edilmiştir. Katılımcılar tarafından; Sosyodemografik Veri Formu, Depresyon, Anksiyete ve Stres Ölçeği-21 (DASÖ-21), PADUA Envanteri- Revize, Uykusuzluk Şiddet İndeksi (UŞİ), UYKU-50 Ölçeği, Van Rüya Bunaltı Ölçeği, Sabahçı Akşamcı Ölçeği Kısa Formu doldurulmuştur. Hasta grubuna, pozitifliklerinin 3. ve 6. ayında tüm ölçekler tekrarlanmıştır. Çalışmada, hem hasta ile kontrol grubu; hem de hasta grubunun pozitifliklerinin 1. ay verileri ile 3.ay, 6. ay verileri bahsedilen ölçekler ve özellikler açısından karşılaştırılmıştır. Analizler SPSS (Statistical Package for Social Sciences; SPSS Inc., Chicago, IL) 22 paket programında değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya, 70 hasta ve 70 kontrol olmak üzere toplam 140 katılımcı dahil edilmiştir. Gruplar arasında; yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, gelir düzeyi, çalışma durumu açısından anlamlı farklılık tespit edilmemiştir. Hasta grubunun evli olma oranı kontrol grubunun evli olma oranından anlamlı şekilde yüksek görülmüştür (p=0,023). Hasta grubunda çocuk sahibi olma oranı, kontrol grubunda çocuk sahibi olma oranından anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur(p=0,004).
Özet (Çeviri)
Aim: The pandemic process, which affected the whole world after the emergence of the SARS-CoV-2 virus, caused many physical and mental effects on individuals. These effects have been observed to be more pronounced, especially in people with COVID-19 disease. In this study it was aimed to compare individuals diagnosed with COVID-19 with individuals who haven't had COVID-19 in terms of sociodemographic characteristics, depression, stress, anxiety levels, obsessive-compulsive symptoms, changes in dreams, nightmares, sleep-related problems and their relationship with chronotypes, at the same time evaluation of the individuals diagnosed with COVID-19 for observation of psychopathologies and features metioned above in their 3rd and 6th month follow-ups. Materials and Methods: In this study, patient group was included with 70 adults between the ages of 18-65 who were positive for COVID-19, and followed up as outpatient or inpatient in the COVID-19 clinics of KSU Medical Faculty Hospital; control group was included with 70 healthy adults between the ages of 18-65.Consent was obtained by interviewing the participants, and the data were obtained via the participants filling out the scales. By the participants; Sociodemographic Data Form, Depression, Anxiety and Stress Scale-21(DASÖ-21), PADUA Inventory- Revised, Insomnia Severity Index (ISI), SLEEP-50 Scale, Van Dream Anxiety Scale, Morning and Evening Scale Short Form were filled. All scales were repeated in the patient group in the 3rd and 6th months of COVID-19 positivity. In this study, both patient group, control group and 1st, 3rd and 6th month data of patient group were compared in terms of scales and features mentioned above. Analyzes, were evaluated in SPSS (Statistical Package for Social Sciences; SPSS Inc., Chicago, IL) 22 package programs. Results: A total of 140 participants, 70 patients and 70 controls, were included in the study. No significant difference was found in terms of age, gender, education level, income level, and employment status among the groups. The rate of being married in the patient group was found to be significantly higher than the rate of being married in the control group (p=0.023). The rate of having children in the patient group was found to be significantly higher than the rate of having children in the control group (p=0.004).