Yapay zeka destekli takipçi profilleme sistemi
Artificial intelligence based follower profiling system
- Tez No: 757244
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDAL GÜVENOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Dünyada sosyal medya kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Sosyal medya alışkanlığının artması ile paylaşımda bulunulan metin ve görüntü verileri de orantılı bir şekilde artmaktadır. Dijital platformlar üzerinde biriken görüntü ve metin verileri yapılandırılmamış veriler olarak görülmektedir. Bu nedenle, yapılandırılmamış metni ve görüntüyü manuel olarak yönetmek zor olduğundan, metin ve görüntü içeriğinin otomatik olarak anlamlandırılması için yeni teknikler üretilmektedir. Bu proje kapsamında, yapay zekâ teknikleri kullanılarak sosyal medya verileri üzerinde (metin ve görüntü verileri) firmaların takipçilerinin analiz edilmesi ve takipçi profilinin çıkarılması hedeflenmektedir. Bu sayede firmalar takipçilerini tanıyabileceği gibi hedef kitlelerine doğru reklam stratejileri yöneltilebilecektir.
Özet (Çeviri)
The use of social media in the world is increasing day by day. With the increase in social media habit, the text and image data shared increases proportionally. Image and text data accumulated on digital platforms are seen as unstructured data. Therefore, since it is difficult to manually manage unstructured text and image, new techniques are being produced to make sense of text and image content automatically. Within the scope of this project, it is aimed to analyze the followers of the companies on social media data (text and image data) using artificial intelligence techniques and to create the follower profile. In this way, companies will be able to recognize their followers and direct advertising strategies to their target audiences.