İş yükü ve örgütsel bağlılığın tıbbi hatalardaki tutuma etkisi: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi sağlık çalışanları üzerinde bir araştırma
The effect of workload and organizational commitment on attitude on medical hatas: Health sciences University Adana City Training Research Hospital a research on healthcare professionals
- Tez No: 757245
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH SOYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma ile sağlık çalışanlarında iş yükü ve örgütsel bağlılık algısının tıbbi hata tutumu üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda Adana ilinde Sağlık Bilimleri Üniversitesi Adana Şehir Eğitim Ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapmakta olan 278 sağlık çalışanının katılımıyla veriler toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak; kişisel bilgi formu, iş yükü ölçeği, örgütsel bağlılık ölçeği ve tıbbi hata tutumları ölçeği kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında kolayda rastgele örnekleme yöntemi kullanılarak seçim yapılmıştır. Toplanan araştırma verileri öncelikli olarak analize uygunluğu yönüyle değerlendirilmiş ve SPSS 24 (İstatiksel Değeral Package for the Social Sciences) paket programına girişleri yapıldıktan sonra kullanılacak analiz yöntemlerinin belirlenmesinde araştırma verilerinin normal dağılımına bakılmıştır. Bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi (anova), üç veya daha fazla değişkenlere yönelik yapılan ANOVA testi sonucunda gruplar arası farklılığı belirlemek için post hoc tukey testi, ayrıca pearson korelasyon analizi yöntemi ve basit regresyon analizi yöntemlerinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda sağlık çalışanlarının iş yükü algısının tıbbi hatalarda tutum üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkisinin olduğu yine sağlık çalışanlarının iş yükü algısının örgütsel bağlılık üzerinde de anlamlı ve pozitif yönlü bir etkisinin olduğu ve sağlık çalışanlarının örgütsel bağlılık algısının tıbbi hatalarda tutum üzerinde anlamlı ve pozitif yönlü bir etkisinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effect of workload and organizational commitment perception on medical Hata attitude in healthcare professionals. In this way, data were collected with the participation of 278 healthcare professionals working at the Health Sciences University Adana City Training Research Hospital in Adana. As a data collection tool; personal information form, workload scale, organizational commitment scale and medical Hata attitudes scale were used. In the collection of data, selection was made by using the random sampling method. The collected research data were primarily evaluated in terms of their suitability for analysis, and after they entered into the SPSS 24 (İstatiksel Değeral Package for the Social Sciences) package program, the normal distribution of the research data was taken into account in determining the analysis methods to be used. Independent Sample T Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), The Post hoc tukey test to determine the difference between groups as a result of the ANOVA test for three or more variables and also Pearson Correlation Analysis method and simple regression analysis methods were used. As a result of the research, it was found that the workload perception of healthcare professionals has a significant and positive effect on the attitude towards medical Hatas and it has been determined that the perception of workload of health workers has a significant and positive effect on organizational commitment and the perception of organizational commitment of health workers has a significant and positive effect on attitudes in medical Hatas.