COVİD-19 enfeksiyonu geçiren hastalarda ağız bulgularını ve oral hijyen alışkanlıklarını sorgulama
Questioning oral findings and oral hygene habits in patients with COVİD-19 infection
  1. Tez No: 757274
  2. Yazar: GAMZE ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU KILIÇ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Şiddetli COVID-19 enfeksiyonu geçiren hastalarda bulunan bakteriler ağız boşluğu ile ilişkilidir ve gelişmiş ağız hijyeni komplikasyon riskini azaltmada rol oynayabilir. Bu nedenle, ağız boşluğundaki COVID-19 belirtileri geniş ve güncel ilgi alanına sahiptir. Biz de bu çalışmada demografik bilgiler ve hastanın uyguladığı oral hijyen alışkanlıkları ışığında covid-19 enfeksiyonu sırasında ağız bulgularındaki değişiklikleri gözlemlemek ve ağızdaki COVID-19'dan kaynaklanan bulguların oluşturduğu etkileri hastanın uyguladığı oral hijyen alışkanlıklarına göre değerlendirerek tıp hekimlerinin, diş hekimlerinin ve hastaların farkındalıklarını arttırarak sağlıklı bir ağzın hastaların genel sağlığındaki önemini vurgulamayı amaçlamaktayız. Kesitsel nitelikteki araştırmaya Kasım 2020-Nisan 2021 tarihleri arasında 1002 kişi dahil edildi. Araştırmaya katılan Covid-19 enfeksiyon geçirmiş hastaların cep telefonuna güvenli anket bağlantısı gönderilerek anket formunu doldurmaları sağlandı. Ankette, demografik veriler, sigara içme durumu, sistemik hastalık, kronik ilaç kullanımı, ağız hijyeni ile ilgili ve covid-19 enfeksiyonu sırasında meydana gelen oral belirtilere dair veriler kaydedildi. Verilerin analizi TURCOSA istatistik yazılımında analiz edilmiştir. Çalışmanın biyoistatistiksel çözümlemesinde kategorik verilerin karşılaştırmasında Fisher-Freeman-Halton's kesin, Pearson ki kare ve Fisher Kesin ki kare testinden yararlanılmıştır. Verilerin özetlenmesinde sıklık ve yüzde istatistikleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Bacteria found in patients with severe Covid-19 infection are about the oral cavity and improved oral hygiene may play a role in reducing the risk of complications. The refore the findings of Covid 19 in oral cavity are wide and current interest. In this study, we aimed to observe the changes in oral findings during covid-19 infection in the light of demograpic information and the oral hygiene habits of the patient and evaluate the effects of the findings caused by COVID-19 in the mouth according to the oral hygiene habits applied by patient, by increasing the awareness of medical doctors, dentists and patients. We aim to emphasize the importance of a healthy mouth in general health of patients. 1002 people were included in the cross-sectional study between November 2020 and April 2021. A secure survey link was sent to the mobile phone of the patients who participated in the study, who had Covid-19 infection, and were able to fill out the survey form. In the questionnaire, demographic data, smoking status, systemic disease, chronic drug use, oral hygiene and oral symptomps that occur during Covid-19 infection were recorded. Analysis of the data was analyzed in TURCOSA statistical software. In the biostatistical analysis of the study, Fisher-Freeman-Halton's exact, Pearson chisquare and Fisher exact chisquare tests were used to compare categorical data. Frequency and percentage statistics were used to summarize the data.