2 yaş altı COVİD-19 enfeksiyonu geçiren hastalarda görülen komplikasyonlar ve organ tutulumunun değerlendirilmesi.
Evaluation of complications and organ involvement in patients under 2 years of age who had COVID-19 infection.
  1. Tez No: 799964
  2. Yazar: BÜŞRA GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DİLEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda hastanemizde yatarak takip edilen SARS-CoV-2 enfeksiyonu pozitif saptanan 0-2 yaş grubundaki hastalarda görülen klinik ve laboratuvar bulguların araştırılması, komplikasyonların değerlendirilmesi ayrıca COVID-19 dışı diğer viral enfeksiyonlarla karşılaştırılması ve bu iki grubun verilerinin farklılıklar açısından karşılaştırılması amaçlandı. GEREÇ ve YÖNTEM: 2019 Aralık ayından itibaren Abant İzzet Baysal Üniversitesi İzzet Baysal Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları COVID-19 Servisinde yatarak tedavi görmüş 2 yaş altı hastalar ile COVID-19 dışı diğer viral enfeksiyon geçiren hastalar değerlendirildi. Hastaların demografik özellikleri, doğum öyküleri anamnez- fizik muayene bulguları , radyolojik görüntülemeleri (akciğer grafisi, tomografi) , kan tetkikleri (tam kan sayımı, biyokimyasal değerleri, vitamin değerleri , koagülasyon değerleri retrospektif olarak değerlendirildi. BULGULAR: COVID-19 pozitif hastaların %50,9 u erkek ve ortalama yaşları 6,2 ay saptandı. Hastaların boy –kilo - baş çevresi ölçümleri analiz edildiğinde pozitif ve negatif grup arasında anlamlı fark saptandı. COVID-19 dışı viral enfeksiyon geçiren hastalarda yoğun bakım yatışı daha fazlaydı (%23,4). COVID-19 pozitif ve negatif grupların doğum haftaları ve kiloları karşılaştırıldığında anlamlı fark saptanmadı. COVID-19 dışı viral enfeksiyon geçiren hastaların yenidoğan yoğun bakımda kalma ve kronik hastalıklara sahip olma yüzdeleri fazlaydı. Tüm hastalarda ateş vardı. Bu yaş grubunda ateş önemli bir klinik bulgudur. COVID-19 pozitif hastaların hemogram parametrelerinde geliş ve taburculuk arasında anlamlı fark varken negatiflerde yoktu. Çalışmamızda COVID-19 pozitif hastalarda nötropeni (%24,5 ) daha yaygın görülürken COVID-19 dışı viral enfeksiyonlarda ise lökositoz daha yaygındı. COVID-19 pozitif hastaların geliş ve taburculuk karaciğer fonksiyon değerleri arasında anlamlı farklılık vardı . COVID-19 pozitif hastalarda ferritin ve kreatin kinaz değerlerinde negatiflere oranla anlamlı farklılık vardı. Hastaların vitamin değerlerinin karşılaştırılmasında anlamlı farklılık yoktu. Miyokardit, enterit, viral sepsis, hepatit oranları COVID-19 pozitif hastalarda daha yüksekti. SONUÇ: COVID-19 hafif klinik bulgulardan MIS-C e kadar ilerleyebilen ciddi ölümcül bir hastalıktır. Erken tanı ve gerekli tedaviler ile sağ kalım artırılır. Uzun dönem komplikasyonları net olarak bilinmiyor olsa da özellikle 2 yaş altı grupta yakın takip önemlidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INTRODUCTİON: In our study, it was aimed to investigate the clinical and laboratory findings seen in 0-2 age group patients who were found to be positive for SARS-CoV-2 infection who were hospitalized in our hospital, to evaluate the complications, to compare them with other viral infections other than COVID-19 and to compare the data of these two groups in terms of differences. MATERIALS and METHODS: Patients under the age of 2 and patients under the age of 2 who were hospitalized in Abant İzzet Baysal University Hospital Pediatric Health and Diseases COVID-19 Service since December 2019 and patients with other viral infections other than COVID-19 were evaluated. Demographic characteristics, birth history, anamnesis- physical examination findings, radiological imaging (lung radiography, tomography), blood tests (complete blood count, biochemical values, vitamin values, coagulopathy values of the patients were evaluated retrospectively. RESULTS : 50.9% of COVID-19 positive patients were male and their mean age was 6.2 months.When the height-weight-head circumference measurements of the patients were analyzed, a significant difference was found between the positive and negative groups. Patients with non- COVID-19 viral infections had more intensive care admissions (23.4%). When the birth weeks and weights of the COVID-19 positive and negative groups were compared, no significant difference was found. The percentage of patients with non-COVID- 19 viral infections staying in neonatal intensive care and having chronic diseases was high. All patients had fever. Fever is an important clinical finding in this age group. While there was a significant difference between arrival and discharge in hemogram parameters of COVID-19 positive patients, it was not in negative patients. In our study, neutropenia (24.5%) was more common in COVID-19 positive patients, while leukocytosis was more common in non- COVID-19 viral infections. There was a significant difference between the admission and discharge liver function values of COVID-19 positive patients. There was a significant difference in ferritin and creatine kinase values in COVID-19 positive patients compared to negative patients. There was no significant difference in the comparison of vitamin values of the patients. Rates of myocarditis, enteritis, viral sepsis, hepatitis were higher in COVID-19 positive patients. CONCLUSION: COVID-19 is a serious fatal disease that can progress from mild clinical findings to MIS-C. Survival is increased with early diagnosis and necessary treatments. Although long-term complications are not clearly known, close follow-up is important, especially in the group under 2 years of age.