Covid-19 enfeksiyonu geçiren çocuk hastalarda asimetrik dimetil arjinin düzeyinin incelenmesi
Evaluation of asymmetric dimethyl arginine level in patients with covid-19 infection
- Tez No: 820685
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH AKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET COVID-19 ENFEKSİYONU GEÇİREN ÇOCUK HASTALARDA ASİMETRİK DİMETİL ARJİNİN DÜZEYİNİN İNCELENMESİ DR. MEMDUHA SARI UZMANLIK TEZİ, KONYA, 2023 Koronavirüs hastalığı 2019 (COVID-19) çocuklarda daha hafif semptomlarla kendini gösterir. Hastaneye yatış ve hayatı tehdit eden komplikasyon riski daha düşüktür. Bununla birlikte, çocuklarda post-enfeksiyöz multisistem inflamatuar sendrom (MIS-C) adı verilen ve mortal seyredebilen, ciddi hastalık vakaları tanımlanmıştır. Ağır seyreden COVID-19 vakalarında agresif immün yanıtın sonucu olarak endotel hasarı gelişir. Endotel hasarı sonucunda koagülasyon faktörleri artar. Hastaların solunum sıkıntısının esas olarak endotel hasarından dolayı olduğu düşünülmektedir. Endotel aktivasyonu ve disfonksiyonu, COVID-19'un ciddi komplikasyonlarında kritik rol alır. Asimetrik dimetilargininin (ADMA), endotelyal hücrelerde sentezlenen ve insan idrar, plazma ve dokularında bulunan, arginine benzeyen bir maddedir. Nitrik oksit sentazın (NOS) endojen bir inhibitörü olan ADMA, nitrik oksit (NO) sentezini azaltarak endotel bağımlı vazodilatasyonun bozulmasına neden olur. Literatürü incelediğimizde ADMA'nın çocuklarda COVID-19 ve MIS-C hastalığıyla ilişkisine dair bir çalışma bulamadık. Çalışmamızda patogenezlerinde endotel hasarının etkili olduğu COVID-19 ve MIS-C hastalıklarında endotel disfonksiyonunun bir biyobelirteci olan ADMA'nın serum düzeyinin prognozu ve klinik gidişatı öngörmede kullanılıp kullanılamayacağını araştırmayı amaçladık. Çalışmaya Temmuz 2021- Ocak 2022 tarihleri arasında COVID-19 tanısı alan 98 hasta, MIS-C tanısı alan toplam 21 hasta alındı. Kontrol grubu olarak 42 vaka çalışmaya dahil edildi. COVID-19 tanısı alan hastalar ayaktan takip edilenler, servise yatırılanlar ve yoğun bakım ihtiyacı olanlar olarak ayrıldı. MIS-C tanılı hastalarımız ayrı bir grup olarak değerlendirildi. Çalışmamızda ayaktan COVID-19 tanısıyla takipli hastaların ortanca ADMA düzeyi 8097,0 ng/L, servise yatırılarak takip edilen COVID-19 hastalarının ortanca ADMA düzeyi 13195,6 ng/L, MIS-C ile takip edilen hastaların ortanca ADMA düzeyi 15735,5 ng/L, yoğun bakımda takipli COVID-19 hastalarının ortanca ADMA düzeyi 19361,4 ng/L ve kontrol hastalarının ortanca ADMA düzeyi 4081,0 ng/L idi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EVALUATION OF ASYMMETRIC DIMETHYL ARGININE LEVEL IN PATIENTS WITH COVID-19 INFECTION DR. MEMDUHA SARI SPECIALIZATION THESIS, KONYA, 2023 COVID-19 manifests itself with milder symptoms in children. Hospitalization rates and risk of life-threatening complications is lower. However, cases of a serious disease called post-infectious multisystem inflammatory syndrome in children (MIS-C), which can be fatal, have been described. In severe cases of COVID-19, endothelial damage develops as a result of an aggressive immune response. As a result of endothelial damage, coagulation factors increase. The respiratory distress of patients is supposed to be mainly due to endothelial damage. Endothelial activation and dysfunction have a critical role in the serious complications of COVID-19. Asymmetric dimethylarginine (ADMA) is an arginine-like substance synthesized in endothelial cells and found in human urine, plasma and tissues. ADMA, an endogenous inhibitor of nitric oxide synthase (NOS), causes disruption of endothelium-dependent vasodilation by reducing nitric oxide (NO) synthesis. When we reviewed the literature, we could not find any study on the relationship of ADMA with MIS-C disease and COVID-19 in children. In our study, we aimed to investigate whether the serum level of ADMA, a biomarker of endothelial dysfunction, can be used to predict prognosis and clinical course in COVID-19 and MIS-C diseases in which endothelial damage is effective in their pathogenesis. The study group included 98 patients diagnosed with COVID-19 and 21 patients diagnosed with MIS-C who admitted between June 2021 and January 2022, to our pediatric emergency clinic. The control group consisted of forty two people. Patients diagnosed with COVID-19 were divided into three groups as; outpatients, hospitalized patients in pediatric infectious disease department and those in need of intensive care. Patients diagnosed with MIS-C, were evaluated as a separate group. The median ADMA levels of the outpatient COVID-19 group, hospitalized COVID-19 group, COVID-19 patients followed up the intensive care unit, and MIS-C group were 8097.0 ng/L, 13195.6 ng/L, 19361.4 ng/L, 15735.5 ng/L, respectively. Median ADMA levels of control group was 4081.0 ng/L.