Multilingual self systems of multilinguals: Self-motivation of learners of several languages
Öğrenen motivasyonuna çok dilli yaklaşım: Birden fazla dil öğrenenlerin öz motivasyonları
  1. Tez No: 757307
  2. Yazar: SEMA AYKUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİMLA COURSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma, öğrenme motivasyonu benlik sistemleri teorik çerçevesini kullanarak birden fazla dil öğrenenlerin motivasyonel eğilimlerini araştırmaktadır; Bu amaçla, öğrencilerin farklı gelecek benliklerini açıklamak için Çok Dilli Dil Motivasyonu Benlik Sistemlerini ve ideal çok dilli benliği araştıran bir anket kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcıları Antalya'daki dört Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde öğrenim görmekte olan 15-17 yaş arası 405 Türk öğrencidir. Bu çalışma için ankete dayalı nicel araştırma benimsenmiştir. Dil öğrenenlerin çok dilli düzeyde motivasyonunu ortaya çıkarmak ve çok dilli motivasyona Türkiye'den bir bakış açısı sunmak için, 'Dörnyei'nin Motivasyon anketi' (Taguchi, Magid ve Papi, 2009; Dörnyei, 2010) ve Henry ve Thorsen'in (2018) 'ideal çok dilli benlik' çalışmasından uyarlanan 25 maddelik 5'li likert tipi bir anket uygulanmıştır. Analizin sonuçları, birden fazla dil öğrenenlerin çok dilli benlik algısının değişken olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca bu çalışma, ideal çok dilli benlik kimliğini oluşturmada ikinci dil ideal benlik sisteminin, İkinci Dil Motivasyonu Benlik Sistemleri'nin diğer bileşenlerinden daha önemli olduğunu göstermektedir. Öğrenenlerin dil tercihlerinin farkında olmak, çeşitli dil kaynaklarını sınıfa entegre etmek, birden fazla dili koordineli bir şekilde öğretmek ve çok dilli öğrencilerin sahip olduğu dil hazinesiyle neler yapabileceğine odaklanarak dil öğretiminde daha bütünsel yaklaşımlara yönelmek, öğrencilerin çok dilli gelecek benliklerini oluşturmada katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
The present study investigates the multilingual learners' motivational dispositions utilizing the framework of Multilingual Motivational Self System in a Turkish setting; for this purpose, a questionnaire looking into the L2 Motivational Self System and the Ideal Multilingual Self were used to explain different future selves of students'. Participants of the study were 405 Turkish students aged between 15 and 17 studying in four Vocational and Technical Anatolian High School in Antalya. Questionnaire-based quantitative research was adopted for this study. In order to uncover language learners' motivation on a multilingual level and present a Turkish perspective of multilingual motivation, a questionnaire with 25 Likert-type scale items was adapted from 'Dörnyei's Motivation Questionnaire' (Taguchi, Magid, & Papi, 2009; Dörnyei, 2010) and Henry and Thorsen's (2018) 'the ideal multilingual self' studying. Results of the analysis suggest that multiple language learners have a fluid vision of themselves as multilinguals. Moreover, the study put forward that ideal L2 selves are important in forming an image of an ideal multilingual self, more so than other components of L2MSS. Recognizing language preferences, integrating a variety of language resources into the classroom, teaching multiple languages in a coordinated manner, and relying on more holistic approaches to language teaching with a focus on what multilingual learners can do with their linguistic resources all contribute to the future vision of being multilingual.