Numerical solution for fuzzy problems by using some descent techniques
Bulanık sorunların bazı iniş teknikleriyle sayısal çözümü
  1. Tez No: 757311
  2. Yazar: MEZHER MOHAMMED ABED ABED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Doğrusal olmayan eşlenik gradyan tekniği, Büyük Ölçekli Minimizasyon problemleri için kullanışlıdır. Matematik, kimya, fizik, mühendislik, tıp ve diğer alanlarda uygulamaları vardır. Hisham-Khalil (KH) ve Newton teknikleri, bölüm 2'de ana hatları verilen, doğrusal olmayan bir eşlenik gradyan algoritması oluşturmak için kullanılabilir. Bölüm 3, spektral eşlenik gradyan yöntemini tartışır. Sayısal bulgular, yeni stratejinin bulanık doğrusal olmayan denklemleri (FNE'ler) çözmek için hem Fletcher-Reeves hem de Khalid-Hisham prosedürlerinden daha iyi performans gösterdiğini ortaya koymaktadır. Bölüm 3, türetilmesi Fletcher (CD) ve Newton algoritmalarına dayanan, bu araştırmada önerilen ve Fletcher (CD) algoritmasından türetilen tek birleştirme koşuluna dayanan yeni bir spektral eşlenik gradyan yaklaşımını tanıtmaktadır. Sayısal veriler, yeni tekniğin doğrusal olmayan bulanık denklemleri Fletcher (CD) algoritmasından daha verimli bir şekilde çözdüğünü göstermektedir. Bu çalışma önemlidir çünkü Buckley ve Qu'nun tekniği doğrusal ve doğrusal olmayan bulanık denklemleri çözmede yetersizdir ve eşlenik gradyan yöntemi çözümde bir Hessian matrisine (fonksiyonların ikinci kısmi türevleri) ihtiyaç duymaz. Sağlanan tekniğin iniş özelliği, _k açıklandığı gibi kullanıldığında güçlü Wolfe kriterlerini karşılar.
Özet (Çeviri)
The nonlinear conjugate gradient technique is useful for Large-Scale Minimization problems. It has applications in math, chemistry, physics, engineering, medicine, and other fields. Hisham–Khalil (KH) and Newton techniques may be utilized tocreate a nonlinear conjugate gradient algorithm, as outlined in chapter 2. Chapter 3 discusses the spectral conjugate gradient method. Numerical findings reveal that the new strategy outperforms both the Fletcher–Reeves and Khalid–Hisham procedures for solving fuzzy nonlinear equations (FNEs). Chapter 3 introduces a novel spectral conjugate gradient approach whose derivation is based on the Fletcher (CD) and Newton algorithms based on the sole coupling condition, which is proposed in this research and is derived from the Fletcher (CD) algorithm. Numerical data shows that the new technique solves nonlinear fuzzy equations more efficiently than the Fletcher (CD) algorithm. This study is important since Buckley and Qu's technique is inefficient at solving linear and nonlinear fuzzy equations, and the conjugate gradient method does not need a Hessian matrix (second partial derivatives of functions) in the solution. The descent feature of the provided technique meets the strong Wolfe criteria when _k is used as described.