Metformin ve propolis içerikli termorevers hidrojelin diş pulpa hücreleri üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of thermorevers hydrojel with metformin and propolis on dental pulpa cells
  1. Tez No: 757312
  2. Yazar: ELİF TUĞBA ALTIPARMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF AYBALA OKTAY
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Çalışmamızda, diş canlılığını devam ettirebilmek için kullanılan kuafaj materyallerinden beklenen gerekli biyouyumlu, antibakteriyel ve antiinflamatuar özelliklere sahip olan metformin ve propolis içeriğine sahip termorevers hidrojelin dental pulpa hücreleri üzerine sitotoksik etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Litaratürdeki çalışmalar incelenerek P147 (%15), P188 (%20) ve HPMC (%0,5)'den oluşan, ağız içi sıcaklıkta jelleşebilen, 100ng/ml propolis ve 100 μMol/L metformin ve bunların kombinasyonlarını içeren termorevers hidrojeller üretildi. Daha sonra 19-22 yaş arası hastalardan, çekimi uygun görülmüş gömülü alt üçüncü molarların pulpalarından elde ettiğimiz dental pulpa kök hücreleri çoğaltılarak saf hidrojel, propolis içeren hidrojel, metformin içeren hidrojel ve propolis-metformin kombinasyonunu içeren hidrojelin bu hücreler üzerine muhtemel sitotoksik etkisi 24 ve 72 saatte yapılan MTT testi yardımıyla değerlendirildi. Sonuçlar incelendiğinde 24 saat MTT testine göre formülasyonların %100 dilüsyonlarında sadece metformin ve propolis içeren hidrojel formülasyonu hücreler üzerinde canlılık artırıcı etki göstermiştir. 72 saat sonunda tüm formülasyonların %100 dilüsyonları hücre canlılığını azaltıcı etki göstermiştir. 24 saat ve 72 saat sonucunda en fazla hücre canlılığını %50 dilüsyonda propolis içeren hidrojel göstermiştir ve tüm formülasyonların %100 dilüsyon dışındaki tüm dilüsyonlarında hücre canlılığı artış göstermiştir. Çalışmamızın sınırları içerisinde oluşturduğumuz hidrojelin %100 dilüsyonunun dental pulpa hücre üzerine sitotoksik etkisi olduğu ve dilue edildiğinde bu etkinin geçtiği görülmüştür. Metformin, propolis ve metformin-propolis içeren jellerin saf hidrojellere göre hücre canlılığını artırdığı görülmüştür. Metformin-propolis içeren hidrojel formülasyonuna göre propolis içeren hidrojelin %50 dilüsyonu daha fazla hücre canlılığı göstermiştir. Bu sonuçlar neticesinde hidrojelin %50 ve daha düşük dilüsyonlarına belirlenen oranlarda propolis ve metformin eklenirse daha iyi hücre canlılık sonuçlarının elde edilebileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In our study, it is aimed to evaluate the cytotoxic effect of thermoreverse hydrogel containing metformin and propolis, which have the necessary biocompatible, antibacterial and anti-inflammatory properties expected from capping materials used to maintain tooth vitality, on dental pulp cells. By examining the studies in the literature, thermoreverse hydrogels consisting of P147 (15%), P188 (20%) and HPMC (0.5%), which can gel at intraoral temperature, containing 100ng/ml propolis and 100 μMol/L metformin and their combinations were produced. Afterwards, dental pulp stem cells obtained from the pulps of the buried lower third molars from patients aged 19-22 years were multiplied, and the possible cytotoxic effect of the hydrogel containing pure hydrogel, hydrogel containing propolis, hydrogel containing metformin and a combination of propolis-metformin on these cells 24 and 72 It was evaluated with the help of the MTT test performed every hour. When the results were examined, the hydrogel formulation containing only metformin and propolis at 100% dilutions of the formulations according to the 24-hour MTT test showed a viability-enhancing effect on the cells. At the end of 72 hours, 100% dilutions of all formulations showed a reducing effect on cell viability. At the end of 24 hours and 72 hours, hydrogel containing propolis at 50% dilution showed the highest cell viability, and cell viability increased in all dilutions of all formulations except 100% dilution. It was observed that 100% dilution of the hydrogel we created within the limits of our study had a cytotoxic effect on the dental pulp cell, and this effect disappeared when diluted. Gels containing metformin, propolis and metformin-propolis were found to increase cell viability compared to pure hydrogels. Compared to the metformin-propolis-containing hydrogel formulation, the 50% dilution of the propolis-containing hydrogel showed greater cell viability. As a result of these results, we think that better cell viability results can be obtained if propolis and metformin are added to the 50% or lower dilutions of the hydrogel at the determined rates.