Antik Mısır sanat yapıtlarının çağdaş sanat ve tekniklerle günümüz tekstil ve modasında kullanımı
The ancient Egyptian artworks' usage with contemporary art and techniques in today's textile and fashion
- Tez No: 757339
- Danışmanlar: PROF. ESİN SARIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Antikçağda en bilinen medeniyetlerden biri olan Mısır medeniyetinin geçmişi neredeyse M.Ö. 4000 yılına dayanmaktadır. Medeniyetin oluşumundan itibaren Antik Mısır sanat yapıtları varlığını göstermektedir. Antik Mısır sanatı ilk dönemlerden son dönemlere kadar her alanda gelişim göstermiş ancak Roma'nın işgali ile benliğini kaybetmiştir. Bunun sonucunda Antik Mısır sanatı bir süre çöl kumları ile örtülü kalmıştır. Napolyon'un 1799 yılında Mısır'a yaptığı sefer sonrası Antik Mısır sanat yapıtları gün yüzüne çıkmaya başlamıştır. Jean François Champollion'un hiyeroglif yazıyı çözümlemesi, Howard Carter'ın Tutankhamun'un mezarını bulması ve Nefertiti büstünün 1923 yılında sergilenmesi ile Antik Mısır sanat yapıtları büyük bir ilgiyle günümüze ulaşmıştır. Bu tez çalışmasında Antik Mısır sanat yapıtları incelenmiş ve bu incelemeler doğrultusunda yapıtların günümüz tekstil ve modasına etkilerinin tespit edilmesi hedeflenmiştir. Çalışmanın sonunda elde edilen bilgi, fikir ve tekniklerden yararlanılarak ceket tasarım uygulaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The history of the Egyptian civilization, one of the most known civilizations in antiquity, starts almost 4000 BC. From the formation of civilization, Ancient Egyptian Artworks show their existence. Art of Ancient Egyptian has developed in every branch from the first periods to the last periods but lost identity with the occupation of Rome. As a result, Art of Ancient Egyptian remained covered with desert sands. After Napoleon's expedition to Egypt in 1799, Ancient Egyptian Artworks began to surface. With Jean François Champollion's deciphering of hieroglyphs, Howard Carter's discovery of Tutankhamun's tomb, and the display of a bust of Nefertiti in 1923, Ancient Egyptian artworks have reached the modern age with great interest. In this thesis work, the Ancient Egypt Artworks were examined, and it was aimed to determine the effects of the works on today's textile and fashion in line with these studies. A jacket design application was made by using the knowledge, ideas and techniques obtained at the end of the study.