İflas sürecinde işçilik alacaklarının korunması
The protection of the employees‟ entitlements in the bankruptcy process
- Tez No: 757343
- Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN YÜREKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
İşçilik alacakları, iş sözleşmesine bağlı olarak çalışan işçinin en temel hakkıdır. Nitekim, işçinin hak etmiş olduğu işçilik alacakları, kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin tek geçim kaynağıdır. Bu nedenle, işçinin iş sözleşmesine bağlı olarak hak ettiği işçilik alacaklarının, kar elde etme amacıyla işçi çalıştıran ve işçiye göre iktisadi anlamda daha güçlü konumda bulunan işveren ile diğer kişi ve etkenlere karşı korunması, toplumsal adalet ve sosyal devlet ilkesinin bir gereği olarak kabul edilmektedir. İşçilik alacaklarının korunması gerekliliği, işverenin değişik koşullara bağlı olarak iktisadi anlamda zayıf duruma düşmesi ve akabinde iflas sürecine girmesi durumunda da kendini ciddi bir şekilde göstermektedir. Nitekim, iflas sürecinde, diğer alacaklara göre işçilik alacaklarının elde edilememesi, işçiler açısından ciddi hak kayıplarına ve hatta sefalete varan bir yaşama neden olabilmektedir. Çalışmamızda, iflas sürecine değinildikten sonra, işçilik alacaklarının korunmasına ilişkin uluslararası sözleşmelerde ve Türk Hukukunda kabul edilen imtiyazlı koruma ve garanti kurumu aracılığıyla koruma sistemleri ve buna ilişkin düzenlemeler incelenecek, kabul edilen sistemler çerçevesinde korunan işçilik alacaklarının tespiti amacıyla, başlıca işçilik alacakları açıklandıktan sonra, Türk Hukukunda iflas sürecinde işçilik alacaklarının korunmasına ilişkin kabul edilen sistemler ile düzenlemeler ve bu düzenlemeler karşısında uygulamada yaşanılan aksaklıklara değinilecektir.
Özet (Çeviri)
Labor receivables are the most basic right of an employee subject to an employment contract. As a matter of fact, the labor benefits that the worker deserves are the only source of livelihood for himself and his dependents. Therefore, the employment contract of the employee, depending on the craftsmanship it deserves receivables, profit and employees for the purpose of obtaining employee, according to the economic factors with the employer in a stronger position to sense other people and protection against the principle of social justice and is regarded as a requirement of the state. The need to protect labor receivables also manifests itself seriously if the employer becomes economically weak due to various circumstances and subsequently enters into bankruptcy process. As a matter of fact, in the process of bankruptcy, the inability to obtain labor receivables compared to other receivables can lead to serious rights losses and even misery for workers. In our study, has been mentioned bankruptcy processes, labor protection and guarantee receivables accepted in Turkish Law on the protection of privileged protection through international conventions and arrangements, systems and related Institution examined within the framework of the accepted systems protected labor of the receivables for the purpose of detection, the main labor receivables after the announcement of Turkish Law for the protection of labor claims in bankruptcy in the process of the system adopted in practice and regulations and these regulations are going to be experiencing in the face of delays.