Serebral palsili çocuklarda gövde kontrolü ile fonksiyonel bağımsızlık ve fonksiyonel kapasite arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between trunk control, functional independence and functional capacity in childeren with cerebral palsy
  1. Tez No: 757351
  2. Yazar: ZEYNEP TUĞÇE BAKKALOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Serebral Palsili çocuklarda gövde kasları ve buna bağlı olarak gövde kontrolü etkilenmektedir. Gövde kontrolü; fonksiyonel bağımsızlık ve fonksiyonel kapasite ile ilişkilendirilebilir. Çalışmanın amacı; serebral palsili çocuklarda gövde kontrolü ile, fonksiyonel bağımsızlık ve fonksiyonel kapasite arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Çalışma nicel araştırma yöntemlerinden gözlemsel tanımlayıcı tipte bir çalışmadır. Çalışmaya yaşları 5 ile 18 arası değişen, Özel Altın Adım Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'ne devam eden, Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi (KMFSS)'ne göre 1,2 ve 3. seviye 25 spastik hemiplejik serebral palsili çocuk dahil edilmiştir. Katılımcılar etik kurul onayı sonrası onam formları doldurulduktan ve gerekli izinler alındıktan sonra değerlendirmeye alınmıştır. Çalışmaya dahil edilen çocuklardan/ ailelerinden onay alındıktan sonra çocukların Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi (KMFSS)'ne göre fonksiyonel seviyeleri belirlenmiştir. Gövde kontrolü Gövde Etkilenim Ölçeği (GEÖ) ile, fonksiyonel bağımsızlık Çocuklar İçin Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçümü (WeeFIM) ile, fonksiyonel kapasite ise 6 dakika yürüme testi (6DYT) ile değerlendirilmiştir. Tüm sonuçlar karşılaştırılarak parametreler arasındaki ilişki incelenmiştir. İstatiksel olarak verilerin değerlendirilmesi için SPSS 22.0 kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Trunk muscles are negatively affected in children with cerebral palsy, and they could be associated with trunk control, functional independence and functional capacity. The aim of the study is to determine the relationship between trunk control, functional independence and functional capacity in children with cerebral palsy. The study is an observational descriptive study, one of the quantitative research methods. 25 children with spastic hemiplegic cerebral palsy who are in levels I, II and III according to Gross Motor Function Classification System and between the ages of 5-18 years included in the study. The functional levels of the children included in the study determined according to the Gross Motor Function Classification System (GMFCS). Trunk control assessed with Trunk Impairment Scale (TIS), functional independence assessed by the Functional Independence Measurement for Children (WeeFIM), and functional capacity assessed with 6-minute walk test (6MWT). The relationship between parameters examined by analyzing all the results. Significant relationship was found between GMFCSS, TIS, 6 MWT and WeeFIM. SPSS 22.0 used for statistical evaluation of the data.