Yoğun bakım ünitesinde COVID-19 tanısıyla yatan hastaların yakınlarının gereksinimlerinin belirlenmesi
Determining the needs of the relatives of patients in the intensive care unit with COVID-19 diagnosis
- Tez No: 757373
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY ALTUN UĞRAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırma, COVID-19 tanısıyla yoğun bakım ünitesinde (YBÜ) yatan hastaların yakınlarının gereksinimlerini belirlemek amacıyla yapıldı. Tanımlayıcı tipteki araştırmanın örneklemini 01 Şubat-15 Mayıs 2022 tarihleri arasında bir devlet hastanesinin Cerrahi YBÜ'süne COVID-19 tanısıyla yatan 68 hastanın yakını oluşturdu. Araştırmada“Hasta Yakını Bilgi Formu”,“Yoğun Bakım Ünitesinde Yatan Hastaların Yakınlarının Gereksinimlerini Etkileyen Faktörler Formu”ve“Yoğun Bakım Ünitesi Aile Gereksinim Envanteri”(YBÜAGE) ile veriler toplandı. Tanımlayıcı istatistikler; frekans, yüzde, ortalama, standart sapma ve medyan (maksimum-minimum) ile ifade edildi. Veri analizinde Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis testi ve Pearson korelasyon katsayısı kullanıldı. Araştırmada YBÜ'de yatan hastaların yakınlarının gereksinimlerinin yüksek olduğu (3,01±0,44), sırasıyla güven (3,49±0,43), bilgi (3,42±0,48), yakınlık (3,04±0,57), konfor (2,79±0,56) ve destek gereksiniminin (2,65±0,52) daha önemli olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the needs of the relatives of patients hospitalized with COVID-19 diagnosis in the intensive care unit (ICU). The sample of this descriptive study consisted of 68 relatives of patients hospitalized with COVID-19 diagnosis in the surgical ICU of a state hospital between February 01 and May 15, 2022. Data were collected using the“Patient Relatives Information Form”,“Factors Affecting the Needs of the Relatives of Patients in the Intensive Care Unit Form”and“Intensive Care Unit Family Needs Inventory”(ICUFNI). Frequency, percentage, mean, standard deviation and median (maximum-minimum) were used as descriptive statistics. Also, Mann-Whitney U test, Kruskal Wallis test and Pearson correlation coefficient were used in data analysis. In the study, the needs of the relatives of the patients hospitalized in the ICU were high (3.01±0.44), trust (3.49±0.43), knowledge (3.42±0.48), closeness (3.04±0.57), comfort (2.79±0.56) and need for support (2.65±0.52) were found to be more important.