On telehealthcare in cyber security
- Tez No: 757374
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN PEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siber Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Küresel olarak popüler olan Telesağlık veya teletıp, klinik kaliteyi geliştirirken aynı zamanda sağlık hizmetlerinin sunulma şeklini büyük ölçüde değiştirme yeteneğine sahiptir. Ancak, Telesağlık kliniklerinin bilgisayar ağları, aygıtları veya hasta verilerinin güvenliği konusunda artan endişeler var. Savunma stratejisi eksikliği nedeniyle sağlık hizmetleri siber suçlar için kolay bir hedeftir. Tele sağlık bakımı, bol miktarda hasta verisi kaynağıdır. Tele sağlık sektöründeki ihlaller hasta güvenini en üst düzeye çıkaracak ve sağlık kayıtlarının uydurulması insan hayatını tehdit edecektir. Sonuç olarak, oturumu yetkisiz erişime karşı korumak için uçtan uca şifreleme teknolojilerini kullanmak için Telesağlık bakım endüstrisinde siber güvenlik hayati önem taşır. Hastalar ve doktorlar arasındaki konsültasyon sırasında oturum oluşturmak için kriptografik bir algoritma kullandık.
Özet (Çeviri)
Globally popular Telehealth or telemedicine has the ability to drastically alter the way healthcare is delivered while also improving clinical quality. However, there are growing worries about the Telehealth clinics' computer networks, gadgets, or patient data security. Healthcare is an easy target for cybercrime because of a lack of strategy for defence. Telehealth care is a plentiful source of patient data. Breaches in the Telehealthcare sector will maximize patient trust, and the fabrication of health records will threaten human life. Ultimately, cyber security is vital in the Telehealth care industry to use end-to-end encryption technologies to secure the session from unauthorized access. We used a cryptographic algorithm for session creation during the consultation between patients and doctors.