Evli kadınların kullandıkları aile planlaması yönteminin toplumsal cinsiyet rolleri ile cinsel yaşam kalitesine etkisi
The effect of family planning method used by married women on gender roles and sexual quality of life
  1. Tez No: 757386
  2. Yazar: ZEHRA DUMAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA YILMAZ ESENCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Planlaması, Family Planning
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma, evli kadınların kullandıkları aile planlaması yönteminin toplumsal cinsiyet rolleri ile cinsel yaşam kalitesine etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma tanımlayıcı nitelikte olup Temmuz 2021-Haziran 2022 tarihleri arasında Pendik İlçe Sağlık Müdürlüğüne bağlı Fevzi Çakmak Mahallesinde Aile Sağlığı Merkezlerinden birinde kayıtlı olan 385 evli kadın ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri Kişisel Bilgi Formu, Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği ile elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde, tanımlayıcı istatistiksel analizler, güvenilirlik analizi, normal dağılım analizi, t-testi, ANOVA analizi, pearson korelasyon analizi ve Hiyerarşik regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda aile planlaması yöntemi kullanma durumu ve cinsel yaşam kalitesi ölçek puanı arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (t=-17,232; p=0,000).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effects of family planning method used by married women on gender roles and sexual quality of life. The research is descriptive and was conducted with 385 married women registered in one of the Family Health Centers in Fevzi Çakmak District of Pendik District Health Directorate between July 2021 and June 2022. Research data were obtained with Personal Information Form, Sexual Life Quality Scale-Women and Gender Roles Attitude Scale. Descriptive statistical analyzes, reliability analysis, normal distribution analysis, t-test, ANOVA analysis, pearson correlation analysis and hierarchical regression analysis were used in the evaluation of the data. As a result of the research, a statistically significant difference was found between the use of family planning method and the sexual quality of life scale score (t=-17.232; p=0.000). In addition, it was found that using a family planning method has a negative and significant effect on gender role, and using a family planning method has a 14.5% effect on gender role.