The effects of servant leadership on organizational commitment and job performance: Case of non-governmental organizations in Turkey
Hızmetkâr liderliğin örgütsel bağlılık ve iş performansı üzerındekı etkileri: Sıvıl toplum kuruşlarındakı alan araştırması
- Tez No: 757385
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EMRE DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Sivil toplum kuruluşlarının topluluklara ve bireylere karşı büyük bir rol ve sorumlulukları vardır, örgütsel bağlılık ve iş performansı, kuruluşların hedeflerine ulaşması için önemli faktörlerdir. Araştırmada Gaziantep ilindeki sivil toplum kuruluşlarındaki hizmetkâr liderliğin örgütsel bağlılık ve iş performansı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Hizmetkâr liderliğin boyutları (bağımsız değişkenler) şunlardır: güçlendirme, geride durma, hesap verebilirlik, affetme, cesaret, tevazu, sorumlu yöneticilik, Bağımlı değişken örgütsel bağlılık iken, boyutları duygusal, devamlılık,ve normatif, iş performansının boyutları görev ve bağlamsal olmak üzere iki boyutu vardır. Gaziantep'teki birkaç sivil toplum kuruluşu, hizmetkâr liderliğin örgütsel bağlılık ve iş performansı üzerindeki etkilerini araştırmak için anketi uygulamak için seçilmiştir. 165 çalışan anketleri tamamladı. Yapılan ziyaretlerin yanı sıra bu kuruluşlardaki çalışan gruplarına gönderilen linkler aracılığıyla elektronik ve anket uygulanmıştır. Sonuç olarak, çalışanların örgütsel bağlılık ve iş performansı bağımlı değişkenleri hizmetkâr liderlik yaklaşımından etkilenmiştir. Bu bağlamda çalışma, Gaziantep merkezli Sivil toplum kuruluşlarda hizmetkâr liderliğin örgütsel bağlılık ve iş performansı üzerindeki ilişkisini inceleyen çok az araştırmadan biri sayılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The non-governmental organizations has huge roles and responsibilities toward communities and individuals, the organizational commitment and job performance are a essential factors to reach to the organizations goals. The study examined the effects of servant leadership on the organizational commitment and job performance in non-governmental organizations in the city of Gaziantep. The dimensions of the servant leadership (independent variables) are : empowerment, standing, accountability, forgiveness, courage, authenticity, humility, Stewardship. While the dependent variable was organizational commitment has three dimensions: affective, continuance, normative , and job performance has two dimensions task and contextual. Many non-governmental organizations in Gaziantep were selected to apply the survey to study servant leadership's effects on organizational commitment and job performance. 165 employees completed the surveys. Electronic – and paper surveys – were administered through links, which were sent to the employee groups at those organizations, in addition to the visits, which were conducted. As a result, the dependent variables of organizational commitment and job performance of employees were affected by the servant leadership approach. In this context, the study was of very few studies that examined the relationship between servant leadership and organizational commitment, and job performance in NGOs based in Gaziantep.