Egzersizin ilk yardım öğrencilerinin fiziksel performans profiline etkisi
The effect of of exercise on the physical performance profile of first aid students
  1. Tez No: 757402
  2. Yazar: MOHAMMED JABER KADHIM AL-HAMADANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAVUZ TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmanın amacı, Gedik Üniversitesi Gedik Meslek Yüksekokulu İlk ve Acil Yardım Programı öğrencilerinin 8 haftalık düzenli antrenman programının vücut kompozisyonu ve fiziksel performans üzerine etkilerini araştırmaktır. Araştırmaya yaşları 20 ile 24 arasında değişen (X yaş: 21.33 ± 2,32 yıl, X boy: 1.66 ± 7,01 metre, X ağırlık: 62.18 ± 15,16 kg) toplam 14 kız öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Vücut kompozisyonu ölçümleri gerçekleştirilmiş ve fiziksel performans kapsamında deneklerin otur ve eriş, sağ ve sol el kavrama kuvveti testi, bacak kuvveti testi, dikey sıçrama ölçümleri alınmıştır. Vücut kompozisyonu ölçümleri kapsamında 8 haftalık egzersiz periyodundan önce ve sonra vücut uzunluğu, vücut ağırlığı, nabız ölçümleri, üç farklı parçanın deri kıvrım kalınlıkları ve vücut kitle indeksi (VKİ) ölçüldü. Vücut yüzdelik yağ oranı hesaplaması Jackson ve Pollock (1978) ve Siri'nin formülü kullanılarak hesaplandı ve vücut kitle indeksi Dünya Sağlık Örgütü (WHO) formülü ile belirlendi. Ön ve son testlerde elde edilen veri dağılımlarının normal olup olmadığını belirlemek üzere Shapiro-Wilk testi kullanılarak değişkenler analiz edilmiştir. Katılımcıların fiziksel performans ve vücut kompozisyonlarını egzersiz programları öncesi ve sonrası karşılaştırmak için Wilcoxon eşleştirilmiş iki örnek testi kullanıldı. Egzersiz öncesi ve sonrası yapılan ağırlık ölçümleri, vücut kitle indeksi (VKİ) ölçümleri, vücut yağ yüzdesi ölçümleri, otur ve uzan ölçümleri, el kavrama gücü (sağ-sol) ölçümleri, bacak gücü yüzdesi ölçümleri ve Çoklu Sıçrama (CMJ) ölçümleri sonucunda katılımcıların bacak gücü yüzdesinin arttığı ve bunun istatistiksel olarak anlamlı (p=0,002) olduğu ve vücut yağ yüzdesinin azaldığı ve bunun istatistiksel olarak anlamlı (p=0,002) olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of an 8-week regular training program on body composition and physical performance of Gedik University Gedik Vocational School First and Emergency Aid Program students. A total of 14 students, aged between 20 and 24 (X age: 21.33 ± 2.32 years, X height: 1.66 ± 7.01 meters, X weight: 62.18 ± 15.16 kg) voluntarily participated in the study. Body composition measurements were carried out and within the scope of physical performance, sit and reach, right and left-hand grip strength test, leg strength test, vertical jump measurements were taken. Within the scope of body composition measurements, body length, body weight, pulse measurements, skinfold thickness of three different parts and body mass index (BMI) were measured before and after the 8-week exercise period. Body percent fat was calculated using the formula of Jackson and Pollock (1978) and Siri, and body mass index was determined by the World Health Organization (WHO) formula. Variables were analyzed using the Shapiro-Wilk test to determine whether the data distributions obtained in the pre- and post-tests were normal. Wilcoxon paired-sample test was used to compare participants' physical performance and body composition before and after exercise programs. As a result of weight measurements, body mass index (BMI) measurements, body fat percentage measurements, sit and reach measurements, hand grip strength (right-left) measurements, leg strength percentage measurements and Multiple Jump (CMJ) measurements made before and after exercise, the participants' legs It was found that the percentage of power strength increased and it was statistically significant (p=0.002) and the percentage of body fat decreased, which was statistically significant (p=0.002).