Dokuz Eylül Üniversite Hastanesi'nde çalışan araştırma görevlilerinin iyilik halinin değerlendirilmesi
Evaluation of wellness of residents working at Dokuz Eylül University Hospital
  1. Tez No: 519026
  2. Yazar: NECATİ AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT YANTURALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş ve Amaç: Sağlık; yalnızca hastalığın bulunmayışı değil, fiziksel, ruhsal ve sosyal olarak tam bir iyilik hali olarak tanımlanmıştır. İyilik hali ise fiziksel ve psikolojik esenliği geliştirmeyi sürdürmek için bir yaşam sürecidir. Tıpta uzmanlık eğitimi birçok stres faktörü ile hekimin kariyerinde zorlu bir dönemdir ve bu süreç içerisinde yer alan hekimlerin kendi sağlıklarını ve iyiliklerini ihmal ettikleri düşünülmektedir. Bu çalışmada tıpta uzmanlık öğrencilerinin iyilik halini ve etkileyen faktörleri değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Dokuz Eylül Üniversite Hastanesi'nde çalışan tıpta uzmanlık eğitimi alan tüm araştırma görevlilerinin alınması planlandı. Araştırma görevlilerinin sayı, isim ve birimlerine Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı aracılığıyla ulaşıldı. Hekimlere; iyilik halinin değerlendirilmesinde kullanılan mesleki, fiziksel, finansal ve psiko-sosyal bileşenler hakkında yüz yüze görüşme yöntemiyle anket uygulandı. Hekimlerin iyilik halini etkileyebilecek faktörler analiz edildi. Bulgular: Toplam 553 araştırma görevlisinin 475'i (%85.8) çalışmaya katıldı. Çalışmaya katılan hekimler kendi iyilik halini %35.2 iyi, %49.2 orta, %15.6 kötü olarak tanımladılar.
Özet (Çeviri)
Introduction: Health has been defined as not only non-existence of illness but also state of physical, spiritual and social wellness. What state of wellness means is a life –long process which aims to improve physical and phsychological wellness. Residency is a challenging period in a physician's career with many stress factors. Also, it is thought that residents involved in this process have neglected their health and well-being. In this study, we aimed to evaluate the factors that affect the well-being of the residents and state of wellness. Material-Method: It was planned to include all the residents who have been receiving recidency training at Dokuz Eylül University Medical Faculty Hospital in the study. The number, name and units of the residents were reached through Faculty of Medicine' data base. Residents were conducted surveys about the occupational, physical, financial and psycho–social components that are used in the evaluation of state of wellness via face-to face interviews. The factors that might affect the wellness of residents were analyzed. Results: 475 of 553(85.8%) residents were included in the study. Residents who participated in the study described their state of wellness as 35.2% good, 49.2% moderate and 15.6% bad. Single residents, those who work in emergency medicine and surgery, those whose training period is more than 25 months and those who works more shift reported that their state of wellness was worse.