Romatoid artrit tanılı hastalarda tilburg kırılganlık skorunun hastalık aktivitesi ve inflamasyon ile olan ilişkisi
The relationship of tilburg frailty score with disease activity and inflammatory in patients diagnosed of rheumatoi̇d arthri̇ti̇s
- Tez No: 757406
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KARATAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Romatoid artit (RA), etiyolojisi belli olmayan, eklem ve çevresindeki yapılarda erozyon ve deformitelere yol açıp eklemlerde ağrı ve inflamasyona sebep olan kronik otoimmün bir hastalıktır. Kırılganlık ise yaşla beraber fizyolojik fonksiyonlarda azalma ile giden metabolik, nöromüsküler ve immün sistemlerde fonksiyon kaybı oluşturup stres faktörlerine karşı savunmasızlığın artıp sağlık sorunlarına yol açan geriatrik bir sendrom olarak tanımlanmıştır. Çalışmamızın amacı kırılganlığın RA tanılı hastalarda hastalık aktivitesi ve inflamasyonla olan ilişkisini belirlemektir. Çalışmaya 100 RA tanılı hasta ve 100 sağlıklı kontrol grubu olmak üzere toplam 200 kişi dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan kişilerin frailty skoru, geriatrik depresyon ölçeği, hastane depresyon ve anksiyete ölçeği ile ankete katılımları sağlandı. Ayrıca katılımcılardan alınan kan numunelerinin serum kısmı ayrılarak serum örneklerinde Vitamin D, IL-6 ve CCR-5 düzeyleri değerledirildi. Verilerin istatistiksel analizinde IBM SPSS Statistics Versiyon 22.0 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Rheumatoid arthritis (RA) is a chronic autoimmune disease of unknown etiology that causes erosion and deformities in the joint and surrounding structures, causing pain and inflammation in the joints. Frailty, on the other hand, has been defined as a geriatric syndrome that leads to a decrease in physiological functions with age, causes loss of function in metabolic, neuromuscular and immune systems, increases vulnerability to stress factors and leads to health problems. The aim of our study is to determine the relationship of frailty with disease activity and inflammation in patients with RA. A total of 200 people, including 100 patients with RA and 100 healthy controls, were included in the study. Participants in the study were provided with the frailty score, geriatric depression scale, hospital depression and anxiety scale and their participation in the questionnaire. In addition, the serum part of the blood samples taken from the participants was separated and the levels of Vitamin D, IL-6 and CCR-5 were evaluated in the serum samples. IBM SPSS Statistics Version 22.0 package program was used in the statistical analysis of the data.