Modern Cezayir edebiyatında kadın öykücüler ve öykülerindeki ana temalar
Women storytellers in modern Algerian literature and the themes in their stories
- Tez No: 757405
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET MÜCAHİT ASUTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Dilimizde modern Cezayir edebiyatında öykü ile ilgili çalışmalar oldukça sınırlıdır. Bu durum bizi bir çalışma yapmaya teşvik etmiştir. Tez konusunun“Modern Cezayir Edebiyatında Kadın Öykücüler ve Öykülerindeki Ana Temalar”olarak belirlenmesinde yapılan literatür taramalarında çok sayıda kadın öykücünün bulunduğunun görülmesi etkili olmuştur. Çalışmamız kadın öykücülerle sınırlandırılmıştır. Tezimiz bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Arap edebiyatına öykünün girişi, ortaya çıkış ve kuruluş aşamaları, Arap öyküsünün gelişim evreleri, öykünün özellikleri hususları ele alınmıştır. Birinci bölümde modern Cezayir edebiyatında öykünün tarihsel süreci, ortaya çıkışı ve gelişimi, milliyetçilik, gazetecilik, makaleler ve Doğu'nun etkisi gibi öykünün gelişiminde katkısı olan unsurlar ele alınmıştır. Bunun yanı sıra Cezayir öyküsünde toplumsal gelişmelere bağlı olarak oluşan toplumsal akım ve Cezayirli kısa öykü yazarlarından Muhammed b. Âbid el-Celâlî (1967), Muhammed es-Said ez-Zâhirî (-1956), Ahmed b. Âşûr (1907), Cemile Zenîr (1949), Zuhûr Venîsî (1936), Semîra Bûlima (1968), Za'râ' Tabîb (1964), 'Âişe Benûr (1970)'dan bahsedilmiştir. İkinci bölümde ise modern Cezayir edebiyatında meşhur kadın öykücüler ve eserlerinin yapısal özellikleri, etkilendikleri akımlar ve öykülerindeki ana temalar ele alınıp analiz edilmiştir. Sonuç bölümünde elde edilen bulgulara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our language, the studies on the story in modern Algerian literature are quite limited. This situation encouraged us to conduct a study on this subject. The fact that there were many women storytellers in the literature review was effective in determining the thesis topic as“Women Storytellers in Modern Algerian Literature and Main Themes in Their Stories”. Our study is limited to female storytellers. Our thesis consists of an introduction and two parts. In the Introduction, the origin of the story in Arabic literature, the stages of its emergence and establishment, the stages of development of the Arabic story, the elements of the story are discussed. In the first chapter, the factors that contributed to its development such as the Historical Process, Emergence and Development of the Story in Modern Algerian Literature, its emergence, nationalism, journalism, articles and the influence of the East were discussed. In addition, the social movement in the Algerian story due to social developments and one of the Algerian short story writers, Muhammed b. Abid al-Jalali (1967), Muhammed es-Said ez-Zahiri (1956), Ahmed b. Âşûr (1907), Cemile Zenîr (1949), Zuhûr Venîsî (1936), Semîra Bûlima (1968), Za'râ' Tabîb (1964), 'Âişe Benûr (1970) is mentioned. In the second part, the Structural Features of Famous Women Storytellers in Modern Algerian Literature and their Works, the Movements They Influenced, and The Main Themes in Their Stories were discussed and analyzed. In the conclusion part, the findings obtained are determined and given.